LAGUMDŽIJA: EU je dala BiH šansu za novi ekonomski početak

Ekonomija Bosne i Hercegovine, kao i Grčke, našla se u teškom stanju zbog svojih specifičnosti, ali imaju i uzroke koji su vrlo slični – dugogodišnja politika obilježena korupcijom i klijentelizmom, namještanjem poslova malom broju članova porodice i prijatelja,  bogatima koji su postajali bogatiji a ostali siromašniji, gubitak vjere u političare i tradicionalne političke partije, opasna pojava i jačanje populista i radikala punih obećanja bez pokrića – navodi u tekstu objavljenom na svom blogu bivši  ministar vanjskih poslova BiH i osnivač Fondacije „Društva zajedničkih vrijednosti“, Zlatko Lagumdžija.

Osvrčući se na sudjelovanje na  simpoziju „Kultiviranje inkluzije u kriznim vremenima“ , koji je organizirao predsjednik Socijalističke Internacionale i bivši grčki premijer, George Papandreou, Lagumdžija ističe da je za razliku od Grčke EU dala BiH šansu za novi ekonomski početak.

-Kada vidim šta je dobila Grčka, zaključak mi se sam nameće –  mi smo još, ekonomski i za sada,  odlicno prošli. „Reformska Agenda za Bosnu i Hercegovinu“ je sigurno dokument koji bi svako od nas mogao promijeniti, manje ili više, uvjeren da bi ga tako popravio.  Što se mene tiče, prijatno sam iznenađen. Osim toga, vidi se da ga nisu pisali oni koji su ga kolektivno usvojili što ga je, prvo, učinilo mogućim , a potom i boljim nego da su ga pravile ovako naštimane ili raštimane vlade. Dakle, ovo je dobar plan. Zato se, sada, ne treba puno oko njega sporiti.  Sada je ključno pitanje kako mozemo natjerati vlasti da ga efikasno provedu u nespornim  dijelovima, te kako da utičemo da se osmišljeno definira ono što je ostavljeno upitnim i nedorečenim – navodi Lagumdžija.

On ističe da smo nakon novog pristupa EU Zapadnom Balkanu kao i BiH, dobili i gotov tekst Reformske Agende. Sada, kaže, treba sprovesti ono što je neupitno. Precizirati i raditi na onome što zahtjeva još dugog, mukotrpnog i stručnog rada.

-Svi imaju posla ukoliko žele biti dio procesa. Bez jeftine demagogije i populizma. Osmišljeno i stručno. Vlast i opozicija. Akademska i poslovna zajednica…Na kraju. Za razliku od nas Grčka od međunarodne zajednice  još nije dobila novi ekonomski početak, a i ne zna se kada će… Bosna i Hercegovina je to dobila –  šansu za novi ekonomski početak. Istina , nama tek predstoji ono što  ide nakon početka ekonomskih reformi i vladavine prava : strukturalne i institucionalne reforme dvadesetak godina nakon Dejtona . Ali to je druga tema i ona nema veze sa Grčkom. Do tada,  Reformska Agenda se može implementirati  kroz 4M Model  – Motiviranje, Mobiliziranje, Mjerenje i Menadžment. Svako ko želi biti dio promjena, ima svoje mjesto – ističe Lagumdžija.

 

Trafika|Ba