KUNDUROVIĆ: Čitanje knjiga mi je visoko na ljestvici!

Za rubriku Knjižara, intervjuirali smo poznato TV lice Naidu Kundurović, koja trenutno obnaša funkciju producentice i voditeljice upravo startale televizije N1, njenog Revijalnog dijela programa. Zanimalo nas je šta Naida čita i kakav odnos ima prema knjigama. Dobili smo zanimljive odgovore, iz kojih ćete, sigurni smo, imati šta zabilježiti.

1 .Smatrate li se knjigoljupcem?

O da. Kako godine prolaze – sve više uviđam koliko mi godi provoditi vrijeme uz knjigu. Ideje koje sam dobila čitajući su mi često promijenile tok misli, a samim tim i života. Primjetila sam da postajem ponekad čak i nervozna kad ne stignem odvojiti vremena za barem pola sata dnevno čitanja… trudim se ne dozvoliti da mi posao diktira raspored aktivnosti u slobodnim satima, a čitanje knjige je svakako visoko na ljestvici.


2.Biblioteka, knjižara ili elektronska knjiga?

Nažalost, mi u BiH nemamo naviku odlaska u biblioteke, kao što je to recimo slučaj sa omladinom u evropskim zemljama. Velikim dijelom zbog nedostatka adekvatno uređenih i dostupnih biblioteka, a onda i zbog greške sistema koji ne propagira važnost posjećivanja takvih institucija i stvaranja navike čitanja knjiga. Knjižare su također na marginama. Posjećujem ih češće u inostranstvu ili to nadoknađujem odlaskom na naše sajmove knjiga. Oko elektronskih knjiga imam podijeljen stav. Korisno je što su knjige danas, više nego ikad dostupne u digitalnoj formi, ali ja sam old school… volim miris knjige i osjećaj hartije pod prstima.


3.Koja je posljednja knjiga koju ste pročitali? Vaše impresije o njoj…

“Otmjenost jezza”, od francuske autorice Muriel Barbery. Knjiga koju nisam prestajala čitati čak ni u autu, za vijeme saobračajne guzve ili stojeći u redu, u supermarketu. Životna knjiga, one vrste koja vaše stavove dobrano uzdrma i preispita. Knjiga zbog koje sam se naglas smijala, pa za čas munjevito ostajala u dubokom razmišljanju. Ukazuje na beznačajnost socijalnih razlika, na tako prisutne predrasude u današnjem društvu i neizbježno pitanje šta je umjetnost života, te kako izaći iz klišeizirane matrice.


5.Omiljeni pisac?

Ne volim na taj način klasificirati kad je riječ o bilo kojoj tematici, jer sigurno postoji više od jedne zanimljive i inspirativne osobe u određenom segmentu. Recimo, u pisanju se trenutno izuzetno divim Malcolm Gladwellu.


6.Šta Vas u njegovom/njenom pisanju najviše fascinira?

Način na koji me je potaknuo da mislim izvan okvira. Povezivanje stvarnih slučajeva sa teorijom koju zastupa, sto ga čini realnim, logičnim, argumentovanim autorom. Lakoća čitanja, uslijed korištenja jednostavnog jezika pri objašnjavanju najkompleksnijih tematika današnjice.


7.Na kojim jezicima čitate?

Pretposljednju knjigu, poprilično opširnu, na preko 500 stranica sam čitala na engleskom. Inače, čitam na maternjem bosanskom. Zavisno od toga šta me zanima i gdje kupujem. Kada putujem, obavezno „pronjuškam“ šta ima u ponudi u super snabdjevenim knjižarama na aerodromima, i tada naravno kupim knjige na engleskom. Žao mi je što ne vježbam ruski jezik koji aktivno govorim i ne čitam knjige na ruskom… slabo ih pronalazim u Evropi.


8.Posuđujete li svoje knjige drugima?

Zavisi kome. Bliskim ljudima uvijek ću posuditi dobru knjigu koja je mene dotakla, sa željom da i njih inspiriše i potakne na razmišljanje. Knjiga se ne posudjuje svakome, jer su česti oni koji ne vraćaju posuđeno.


9.Da li ste ikada maštali da napišete knjigu? Ako da, o čemu bi ona bila?

Tačno u centar. Pisanje je moj mali, skriveni bunar, iz kojeg crpim ideje i životna promišljanja. Od malena sam imala želju za pisanjem… nešto me je vuklo uzeti olovku i zapisivati. U početku je to bio klasični dječiji dnevnik, da bi to piskaranje postepeno preraslo u pjesme, kratke priče, rime… razne forme sam probala. Danas je to sastavni dio mene. Jednog dana ce osvanuti nesto „moje“napisano, to znam, osjećam i želim.


11.Omiljena bajka i lik iz mašte?

Ledena kraljica, Robin Hood, jedinstveni Tom i Jerry koje dan danas volim pogledati i od srca se nasmijati.

Omljeni karakter mi je bila Ariel iz “Male sirene”. Bolni sudar želja i stvarnosti.

naida kundurovic 01
12.Koju knjigu bi po Vama svako trebao imati u kućnoj biblioteci?

Radije bih navela autore: Khalil Gibran, Fjodor Dostojevski, Jelaluddin Rumi, a od naših pisaca svakako Mešu Selimovića i Miku Antića.

13. Da li volite filmove snimljene prema postojećim knjigama?

Apsolutno! Prenijeti pisanu rijec u sliku je vrhunski majstorluk i užitak je svjedočiti tome, ukoliko je što stvarnije prikazano.

 

14.Da li Vam je ikad film snimljen po nekoj knjizi nadmašio impresije o njoj samoj?

Rekla bih da mi se češće desila obrnuta situacija- film me je razočarao nakon što sam prethodno pročitala knjigu. Jasno je zašto je to tako. Veliki je izazov za svakog režisera dočarati fabulu savršeno ispisanih 300 do 500 stranica u max dva i pol sata filma. Recimo, nakon što sam pročitala knjigu “Parfem”, ostala sam bez teksta. Čista literarna genijalnost. Onda sam pogledala, moram priznati, odličan istoimeni film, snimljen prema knjizi i shvatila sam da mnogo detalja iz knjige nedostaje. Sličan scenario se desio sa knjigom i filmom “Djevojka sa bisernom naušnicom”.

 

Trafika|Ba