Kubat: Naša je pomoć važna djeci i njihovim roditeljima, ali i ljekarima

Udruženje “Srce za djecu oboljelu od raka” slavi 20. rođendan. Na svom putu izlječenja kroz udruženje prošli su brojni mališani. Za jednu nevladinu organizaciju tog tipa, koja podrazumijeva kategoriju djece s teškim u oboljenima 20 je godina rada jako puno, ali je to period koji je obilježila plejada ljudi koji su dali sebe, svoje vrijeme, znanje i žrtvovali se da se toj djeci pomogne i da se ostvari što veći broj izliječenih, istakao je direktor udruženja Fikret Kubat, gostujući u Dnevniku 2 FTV-a.

“Upravo je to cilj svih nas i moramo djelovati timski, multidisciplinarno, zato što je rak bolest cijele porodice i svi su važni u tom procesu liječenja – i ljekari i roditelji djece i udruženje i samo takav pristup donosi rezultate”, dodao je.

Na nivou Bosne i Hercegovine svake godine je oko stotinu novooboljele djece od malignih bolesti, a ohrabrujuće je da je procenat izlječenja jako visok – oko 80 posto kod leukemija, istakao je Kubat.

Najteži trenutak kod svakog roditelja je suočavanje s dijagnozom, a ljekaru saopćiti tu dijagnozu. Udruženje “Srce za djecu oboljelu od raka” tu je da objasni roditeljima da to nije kraj, da ne treba gubiti nadu, da treba uvijek gledati svjetlo na kraju tunela i boriti se.

“Upravo je zato važno da institucije i menadžmenti kliničkih centara shvate da smo mi tu da i njima pomažemo, jer kad imate udruženje, onda olakšavate i medicinskom osoblju. Koliko je samo Roditeljska kuća primila djece, ta djeca su možda trebala biti na odjelima na klinikama, a ona su u Roditeljskoj kući”, naglasio je Kubat.

Dodaje da imaju odličnu saradnju s medicinskim centrima, po čemu su prepoznatljivi u regiji. Dugo godina je, kaže, trebalo da ubijede doktore da pored toga što pomažu djeci – pomažu i njima.

“I doktor se bori, on nosi tu teškoću, ne može napraviti zid i reći da ga to ne interesuje i da će roditeljima samo saopćiti dijagnozu. Moramo se vratiti na sistem, ne smijemo dozvoliti da naši ljekari za veoma kratak period obole i da se više ne mogu nositi s tim”, objašnjava Kubat.

Kaže da se Roditeljska kuća finansira iz grantova iz nekoliko kantona i desetak općina te da u tom smislu očekuje veću podršku jer su oni u Sarajevu, kako je istakao, dobri domaćini za svu djecu i roditelje koji dođu. Pored toga, dodaje da su im značajni finansijeri i kompanije i međunarodne organizacije.

Kada je u pitanju Roditeljska kuća u Tuzli, čija je izgradnja zbog pandemije bila nakratko zaustavljena, Kubat očekuje da se ona pusti u funkciju do kraja godine. Roditeljska kuća postoji i u Banjoj Luci, pa je, kada je u pitanju vrsta usluge i standarda, prema njegovoj ocjeni – država i cijela društvena zajednica dobro odgovorila.

Što se planova za budućnost tiče, Kubat kaže da ih je jako puno i da su optimistični.

“Radit ćemo na standardima, da se pokušamo uključiti s Ministarstvo zdravstva. U vrijeme pandemije mnoge strategije nisu donesene, plan je da se sada donose. Želimo aktivno kao nevladina organizacija da učestvujemo, želimo popraviti kapacitete u bolnicama. U Tuzli je on jako mali i treba ga proširiti”, naveo je Kubat.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)