Jedna i jedina domovino: Redakcija portala Visoko.co.ba želi vam sretan Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine

Svima vama koji nezavisnu, jedinstvenu i suverenu državu Bosnu i Hercegovinu nosite u srcu i borite se za nju, redakcija portala Visoko.co.ba čestita 1. mart – Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Bosna i Hercegovina je simbol ponosa jednog naroda, ali i prkos svima onima koji su htjeli da BiH nestane.

I pored činjenice što svakodnevno podsjećamo na vrijednosti i značaj potrebe zajedničkog djelovanja u zajednici u kojoj živimo, radi generacija koju trebamo ovdje zadržati da ne odlaze, podsjećamo na to i ovom prigodom, a radi zajedničkog prosperiteta i budućnosti.

Prije tačno 30 godina, građani Bosne i Hercegovine skoro dvotrećinskom većinom izglasali su nezavisnost Bosne i Hercegovine, odgovorivši pozitivno na referendumsko pitanje: Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?

Nezavisnost su snažno podržali uglavnom Bošnjaci i Hrvati, dok je veći broj Srba bojkotirao referendum, uslijed SDS-ovog poziva da Srbi ne glasaju na referendumu.

Referendumu je pristupilo 2.073.568 glasača što je predstavljalo izlaznost od 63,6 posto, a gotovo svi koji su izašli na referendum glasali su za nezavisnost, a samo 0,3 posto ili 6.037 osoba glasalo je protiv.

Rezultati referenduma omogućili su i međunarodno priznanje Bosne i Hercegovine, kao nezavisne države. Od tada se 1. mart proslavlja se kao Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine.

Te 1992. godine, ujedno i prve ratne godine 76 država svijeta priznalo je BiH kao nezavisnu državu, a prvo je to učinila Bugarska i prije referenduma 31. januara 1992. godine. BiH je do danas uspostavila diplomatske odnose sa 180 država.

Zemlje članice Evropske zajednice 6. aprila 1992. godine, a dan kasnije i Sjedinjene Američke Države priznale su Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu i suverenu državu.

Bosna i Hercegovina 22. maja 1992. godine postala je članicom Ujedinjenih naroda, a ispred sjedišta u New Yorku postavljena je njena državna zastava. Ubrzo nakon proglašenja nezavisnosti počela je četverogodišnja agresija na BiH.

Redakcija / Visoko.co.ba

(Visoko.co.ba)