Napad na policajce i sve veći broj drugih krivičnih djela ponovo otvaraju pitanje sigurnosne situacije u našoj zemlji. Nadležni tvrde – situacija je stabilna i pod kontrolom. No, dodatnu zabrinutost stvara i mogućnost da su motivi napada povezani sa poslom koji su policajci obavljali.
Nakon što je prošle godine u Prijedoru ubijen Radenko Bašić, načelnik Sektora krim policije, javnost je uznemirilo ubistvo inspektora u Bijeljini. Stavljenje mete na policijske službenike, nameće pitanje koliko smo sigurni.
„Vjerujem da je sigurnost na visokokm nivou, ali ovakvi slučajevi nas pozivaju na dodatnu budnost i da se preduzmu dodatne mjere kako bismo spriječili takva dešavanja“, kaže ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić (DNS).
Profesor na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA Eldan Mujanović ističe kako je zabrinjavajuće da u posljednje vrijeme imamo nekoliko ubistava policijskih službenika: „Neka se dovode u vezu sa poslom koji su radili na otkrivanju i procesuiranju organizovanog kriminala, ali je to i alarm i pitanje koje se dovodi u kontekst sve učestalijeg nasilja“.
Dešifrovanjem dokaza iz krim aplikacija Skay i Anom dovelo je do izvršilaca ubistava dvojice sarajevskih policajaca. Nakon što je prošle godine podignuto šest optužnica u predmetima iz ovih aplikacija, do kraja ove iz Tužilaštva najavljuju nove. Dokazi su do sada vodili i do policijskih i sigurnosnih struktura: „U ovim akcijama, po nalogu Tužilaštva BiH, lišeno je slobode više od 100 osumnjičenih lica među kojima se procesuira 15 osumnjičenih zaposlenika i zvaničnika iz različitih policijskih i bezbjednosnih agencija za provođenje zakona u BiH (Granične policije BiH, MUP-a RS-a, DKPT-a BiH, SIPA-e, OSA-e, MUP-a KS-a), uključujući jednog sudiju i advokata, te nekadašnjeg savjetnika u Ministarstvu sigurnosti BiH“.
„To što se neko nalazi na nekoj poziciji ne smije da mu bude zaštita, inspektoru, načelniku ili bilo kome drugome ukoliko su koristili nedozvoljene aplikacije u vidu komunikacije, zaista ih treba procesuirati i ja pozivam tužilaštvo da ubrza rad na Skyu Anomu, da objelodani imena i političara i funkcionera i policajaca i da se sankcionišu“, poručuje ministar Nešić.
S ciljem jačanja kapaciteta, tim tužilaca Posebnog odjela za organizovani kriminal, privredni kriminal i korupciju proširen je na deset angažovanih za rad na ovim predmetima.
„Podaci koji se dobijaju putem međunarodne policijske i pravosudne saradnje, a tiču se razmjene informacija iz kriptovanih aplikacija, globalni su iskorak u borbi protiv organizovanog kriminala. Mislim da bi veliki broj krivičnih djela, uključujući i ubistva sarajevskih policajaca, vrlo vjerovatno ostao ako ne potpuno otkriven, ali sigurno jedan duži vremenski period neosvijetljen“, dodaje Mujanović.
Direktor Centra za edukaciju sudija i tužilaca FBiH Arben Murtezić smatra kako sve u vezi sa aplikacijama Sky i Anom treba prepustiti istražnim i pravosnažnim organima: „Mnogo toga ne treba mistificirati ni nagađati – duboko sam uvjeren u to da i istražitelji i tužilaštvo rade po svakom značajnijem tragu koji dolazi iz tih aplikacija“.
Jedina dozvoljena stopa tolerancije prema organizovanom kriminalu jeste – nulta jer samo ako su pred zakonom svi isti, sigurnost bh. društva mogla bi biti zadovoljavajuća. Sada, očito je, nije.
Visoko.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)