Predsjedavajući Predsjedništva BiH Mladen Ivanić izjavio je danas da će najava donošenja rezolucije o Srebrenici biti test međunarodnih institucija i istaknuo da nije siguran kako će njeni kreatori naći izbalansiran pristup.
“Da li će naći mjeru i napraviti rezoluciju koja će biti okrenuta budućnosti ili će je iskoristiti da se BiH vrati u prošlost”, upitao je Ivanić.
On je Tanjugu, prije predavanja u Beogradu o društvenim i političkim izazovima koji se postavljaju pred BiH, rekao da smatra da su oni koji su preuzeli posao i rad na izradi rezolucije zapravo preuzeli političku odgovornost o upotrebljivosti tog dokumenta ili pak o njegovoj zlouporabi.
“Bojim se da će nas vratiti unazad, ali sačekajmo definitivan papir”, poručio je Ivanić i podsjetio da je prvi, raniji pokušaj usvajanja sličnog dokumenta odbačen kao neprihvatljiv.
Ivanić kaže da je najveća odgovornost za rezoluciju na Velikoj Britaniji, koja je preuzela pravo da bude njen predlagač.
“Nisam siguran da će biti u stanju naći izbalansiran pristup, to je vrlo izazovno. Ako nas rezolucija ponovo podijeli, odgovornost je na onima koji rade na njoj”, ukazao je Ivanić i dodao da u tom slučaju njeni kreatori neće moći naći izgovor za svoju negativnu ulogu.
Velika Britanija priprema rezoluciju o Srebrenici za usvajanje u Ujedinjenim narodima kojom će 11. srpnja biti proglašen za dan sjećanja, pišu beogradski mediji.
Pozivajući se na diplomatske izvore, list Danas navodi da je plan da ova rezolucija bude usvojena uoči obilježavanja 20 godina od zločina u Srebrenici.
List navodi i da u ovoj inicijativi, osim Velike Britanije, sudjeluju i Nizozemska i SAD.
Velika Britanija predvodi proces izrade nacrta rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a kojom će biti obilježena 20. godišnjica od zločina u Srebrenici, priopćilo je ranije danas britansko veleposlanstvo u Beogradu, navodeći da točan sadržaj rezolucije još nije dogovoren.
Veleposlanstvo kaže da je upoznato s izvještavanjem o ovoj temi, koje je, kako se navodi, u pojedinim medijima zasnovano na netočnim informacijama.
“Točan sadržaj rezolucije još se dogovara s partnerima, ali nadamo se da će se njom odati počast žrtvama genocida u Srebrenici i svima koji su patili na svim stranama u ratu, te da će ohrabriti daljnje korake ka pomirenju i boljoj budućnosti za Bosnu i Hercegovinu”, kaže se u priopćenju.
“Ova godišnjica je, također, prilika za cijelu međunarodnu zajednicu da izvuče pouke iz jednog od najtužnijih trenutaka u povijesti UN-a i da naglasi našu odlučnost da se angažiramo na sprječavanju genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina”, navodi se u priopćenju britanskog veleposlanstva.