(INTERVJU) Amina Kajtaz: “I iz neuslova može se stvoriti veliki rezultat ako imaš volju, želju i naš inat”

Najtrofejnija bosanskohercegovačka plivačica Amina Kajtaz je imala još jednu uspješnu godinu iza sebe. Sa ponosom je plivala pod zastavom Bosne i Hercegovine, te postavila nove rekorde. Lijepa Mostarka pored svoje plivačke karijere nikad nije zapostavila svoje obrazovanje i stoga može biti odličan primjer svim djevojčicama i dječacima kako se sve može kada je volja i želja jaka.

Iza nas je 2019. godina, po čemu ćete je pamtiti?

Iza mene je jedna uspješna i zanimljiva godina. Nastupila sam na različitm natjecanjima, kao što su evropsko prvenstvo u Glasgowu i svjetsko prvenstvo u Koreji. Posebno sam zadovoljna rezultatom u Koreji na 100 m delfin gdje sam otplivala 59.06 tu dionicu i popravila osobni i državni rekord za gotovo pola sekunde, te potvrdila B olimpijsku normu. Također se mogu pohvaliti posljednjim takmičenjima kao što su prvenstvo Bosne i Hercegovine, te prvenstvo Hrvatske gdje sam postala državna prvakinja u svim svojim disciplinama (50, 100, 200 m delfin). Izuzetno sam sretna da su naši rekordi (BiH) na tim dionicama bolji od rekorda Srbije i Hrvatske što znači da je razvoj plivanja u usponu.

Da li državne institucije Bosne i Hercegovine stoje iza uspješnih sportista? Da li mladi sportisti imaju sve uslove za prvilan razvoj i napredovanje, te sigurnost po završetku sportske karijere?

Nažalost ne ulaže se mnogo ni u ekipne sportove, a kamoli u individualne koji nisu na nekom većem nivou upravo iz tog razloga, jer naše državne institucije nisu u mogućnosti podržati sportaše. Nakon 16 godine kada se sportaši trebaju odlučiti da li će nastaviti trenirati ili ne , finansije su te koje odlučuju. Znamo da je kriza u našoj državi, ali ja sam razmišljanja da to nije razlog odustajanja, te da se i iz neuslova može stvoriti veliki rezultat ako imaš volju i želju i naš inat. 

Pored toga što ste naša najbolja plivačica vi ste i studentica nutricionizma, kako stižete da uskladite obaveze prema fakultetu i plivačku karijeru?

Pored plivanja također i studiram. Završila sam trogodišnji smjer nutricionizma i zdravlja na Univerzitetu modernih znanosti CKM u Mostaru, te sam nastavila master, ali ovaj put smjer menadžment. Također sam i druga godina sporta i zdravlja na univerzitetu Dzemal Bijedić u Mostaru. Vanredan sam student, pa i uspijevam nekako to stizati. Profesori razumiju moj posao i znaju da se ne mogu uvijek pojaviti na datom roku, pa su fleksiblni što se tiče dogovora oko datuma izlaska na ispit, te im se želim zahvaliti na tome. Mislim da je sve u planu i programu. Bitno je samo kvalitetno organizirati vrijeme i sagledati što su vaši prioriteti.

Sportisti su najbolji ambasadori jedne države i međusobno su jedni drugima velika podrška, da li imate kontakt i sa drugim našim sportistima koji se ne bave plivanjem?

Slažem se i to dosita jeste tako. Imam mnogo kontakata sa svim našim sportasima. Zaista ih je lijepo uvijek sresti, pogotovo ako se okupimo povodom nekog događaja u domovini. Mislim da je to zapravo draž sporta, upoznavanje novih ljudi, novih kultura, novih država, gradova… čovjek zaista postane “bogatiji”.

Žene u društvu su se često stavljale u drugi plan, pa tako i u sportu. Svjedoci smo da su u 2019. godini žene kako u individualnim tako i kolektivnim sportovima zasjenile muškarce. Kakva je uloga žene u sportu iz vašeg ugla gledanja?

Smatram da nema neke razlike u sportu izmedju djevojka i dečkiju, barem ne ako to gledate u malo razvijenim državama. Danas je 21. Stoljeće i ne bi trebalo biti nikakvih razlika izmedju ta dva pola. 

Koji su vaši ciljevi u 2020. godini?

Nikad nisam voljela govoriti o svojim ciljevima, to bih uvijek zadržala nekako za sebe. Mogu reći da samo želim ostati zdrava i zaštiti sebe od bilo kojih mogućih povreda, ostati fokusirana na rad i disciplinu, a to će mi na kraju krajeva donijeti i rezultat. 

Razgovarao i uredio: Anel Imamović