Inflacija u junu ove godine 15,8 posto u odnosu na isti mjesec 2021.

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo je Informaciju Uprave za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za razdoblje januar – juni 2022. godine prema kojoj je inflacija mjerena indeksom potrošačkih cijena u junu ove godine iznosila 15,8 posto u odnosu na isti mjesec 2021. godine.

Na šestomjesečnom nivou najznačajniji rast cijena zabilježen je u odjeljcima hrana i bezalkoholna pića te prijevoz. S druge strane, jedino pojeftinjenje zabilježeno je u dijelu odjeće i obuće, gdje su cijene u prvom polugodištu ove godine bile niže za šest posto, što je samo djelomično usporilo rast ukupne inflacije u Bosni i Hercegovini.

Navodi se kako su početak 2022. godine obilježili pojačani inflatorni pritisci, odnosno snažan rast cijena, prvenstveno energenata i hrane, kako u svijetu, tako i u Bosni i Hercegovini.

Podaci Agencije za statistiku BiH pokazuju da je trend rasta ekonomske aktivnosti iz prošle godine nastavljen i u prvom kvartalu 2022. godine, kada je zabilježena stopa ekonomskog rasta od 5,5%, što je u rangu regionalnog prosjeka zemalja Zapadnog Balkana.

U BiH je u prvom polugodištu ove godine zabilježen rast fizičkog obima industrijske proizvodnje od 4,6%, pri čemu je rast u bh. robnog izvoza u prvom kvartalu za oko 3,5 milijardi KM, što je više od 40% u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Međutim, kada se analiziraju kretanja u vanjskotrgovinskoj razmjeni sa svijetom, potrebno je uzeti u obzir činjenicu da je u ovom razdoblju došlo do značajnog rasta cijena, stoji u informaciji koju je usvojilo Vijeće ministara BiH.

Broj zaposlenih u maju 2022. veći je za 2,8% u odnosu na isti mjesec prethodne godine i iznosio je oko 844,8 hiljada, a najznačajniji rast zabilježen je u području trgovine i industrije.

(Haber.ba)