Indija lansirala raketu na Mars u nadi za ulazak među “elitne”

Indija je lansirala raketu u nadi da će joj to omogućiti da se pridruži elitnoj grupi zemalja koje su imale svoje istraživačke misije na Mars.

Indijska svemirska istraživačka organizacija ( ISRO ) poslala je svoj orbiter na Mars u utorak – nakon što je to do sada pošlo za rukom samo američkoj svemirskoj istraživačkoj organizaciji NASA, bivšem Sovjetskom Savezu i Evropljanima.
Japan je pokušao sa svojim Nozomi orbiterom 1998. godine, ali nije uspio doći do ovog tzv. “Crvenog planeta”. Isto se desilo i sa  kineskom raketom 2012. godine, koja se  izgubila u zajedničkoj kinesko-ruskoj Phobos – Grunt misiji. Britanska sonda Beagle 2, odvojena od Evropske svemirske agencije, pokušala je istu stvar  2003. godine , ali misija je također završila bez uspjeha.

Prema planu, nakon polijetanja iz SATISH Dhawan svemirskog centra u blizini grada Chennai,  misija  indijskog Mars Orbitera do “Crvenog planeta” će potrajati 10 mjeseci. Ako sve bude prema planu indijska Sonda će istraživati ​​površinu Marsa, minerale i atmosferu na ovom planetu. ISRO se također nada da će otkriti više informacija o gubitku vode na Marsu, doći do precizne mape izvora metana , kao i podataka o dva mjeseca – Fobosu i Deimosu.

No, prema riječima ISRO predsjednika K Radhakrishnana, jedan od najvećih tehnoloških izazova jednostavno je i sami dolazak do planeta Mars. Ovo je svakako istina, jer je poznato da mnoge misije nisu uspjele doći do ovog planeta, puno njih se srušilo na površini ili je izgubljen kontakt prije ikakve izvršene probe na Marsu.

Istorijat indijskih svemirskih istraživanja nije nimalo beznačajan. Svemirski program Indije lansirao je svoj prvi Earth satelit još davne 1975. godine, a svoju prvu bespilotnu sondu u orbitu oko Mjeseca poslali su 2008. godine. Indija planira lansirati svoju vlastitu posadu na putovanje u svemir u 2016. godini, mada je indijski astronaut, Rakesh Sharma, već letio na brodu sovjetske svemirske misije 1984. godine.

Istovremeno, SAD s ciljem uspjeha u izgradnji robota koji će samostalno posjećivati površinu Marsa, pokreću vlastitu Orbiter misiju pod nazivom “Maven- Mars Atmosphere and Volatile Evolution spacecraft”  – a lansiranje ove misije zakazano je za 18. novembar.

Također, Europska svemirska agencija radi s Rusima na ExoMars roveru, koji bi trebao započeti svoju misiju u 2018. godini.

Interesantan je i porast privatnih svemirskih kompanija koje sve više nude skupe izlete na  “Crveni planet” , od kojih su neki izleti samo u jednom smjeru.

Na kraju treba spomenuti i projekt “Mars One” koji želi kolonizirati Zemljine susjede, počevši od 2022. godine , kao i “Inspire Mars” zakladu čiji cilj je  lansiranje muškarca i žene na 501 -dnevno povratno putovanje bez slijetanja u 2018. godini.

Video lansiranja indijske rakete na Mars možete pogledati ovdje:

 

CNN|Trafika|Ba