Globalno skladište sjemena: Rezervni plan čovječanstva

Jedan od najotpornijih bunkera na svijetu, “Svalbardsko globalno skladište sjemena” koje se nalazi na na otoku Svalbardu u Norveškoj, napravljen je kako bi u slučaju nepoznatog virusa, negativnog ljudskog utjecaja ili bilo koje druge devastiajuće prirodne katastrofe koja može doći iz Svemira ili sa Zemlje sačuvao sjemenke biljaka koje koristimo za prehranu, i na taj način osigurao opstanak hrane, a samim time i čovječanstva.

Skladište je izgrađeno u planini, dovoljno visoko da bude zaštićeno od svih scenarija poplave ili porasta nivoa mora, a opet dovoljno duboko da izdrži direktan udar atomske bombe. Ni sama lokacija nije slučajno odabrana, jer u slučaju katastrofe globalnih razmjera sasvim je sigurno da bi se desio i nestanak el. energije, a hladne temperature otoka garantuju idealne uslove za očuvanje sjemenki i bez dodatnog hlađenja.

U Svalbardskom globalnom skladištu pohranjeno je više od 750.000 različitih vrsta sjemenki, prema podatku iz 2012. godine, a taj broj konstantno raste. Svaka vrsta se pohranjuje u 500 primjeraka, a strogo se vodi briga o tome da skladište ne sadržava duplikate ili GMO sjemenke.

Inicijativu za izgradnju skladišta pokrenuo je projekt Svjetske zaklade za raznolikost usjeva (engl. Global Crop Diversity Trust, GCDT) 2004. godine, a građevina je završena i zvanično otvorena već 2007. godine. Projekat, koji je koštao oko 9 miliona US dolara, u potpunosti je financirala Vlada Norveška.

Ovo skladište se često naziva “Rezervni plan čovječanstva za budućnost”, ili “Skladište za Sudnji Dan” jer je njegova jedina svrha čuvanje sjemenki za buduće zaliha hrane, u slučaju da se desi neka nepredviđena globalna katastrofa.

Izvor: mrezamira.net