Ambasada Francuske odmah po izbijanju poplava informirala je zvanični Pariz o potrebama opustošenih područja.
U odnosu na druge zemlje i EU, a radi što obuhvatnijeg djelovanja, fokus aktivnosti stavljen je na prečišćavanje vode i dopremanje skloništa i materijala za stanovništvo koje je u trenu ostalo bez svega. Više francuskih organizacija odmah je krenulo u akciju.
Ambasador Roland Gilles (Rolan Žil) tokom razgovora za „Dnevni avaz” ne krije svoje zadovoljstvo učinjenim poslom.
– Uz saglasnost Ministarstva sigurnosti BiH, Francuska je poslala više vatrogasaca iz organizacije Vatrogasci za hitnu međunarodnu pomoć, među kojima su jedan ljekar i jedan stručnjak za prečišćavanje vode, centralu za filtriranje vode, poljsku ambulantu, ali i drugi različit materijal (čizme, odjeća…).
Zadatak koji nam je povjerila Uprava za civilnu zaštitu BiH bio je da se osigura snabdijevanje pitkom vodom za oko 500 domaćinstava u Srebreniku. Više drugih udruženja francuskih vatrogasaca poduzelo je slične akcije prvenstveno radi osiguranja pitke vode za stanovništvo, medu kojima je i pomoć Bijelog krsta.
Francuska organizacija SOS Attitude dostavila je prva skloništa u Tuzlanski kanton i regiju Bijeljina, posebno u mjesta Paraći, Janja i Sapna – kaže Gilles početku razgovora.
Francuski predsjednik, dok je bio s predsjednikom Srbije, najavio je i vodeću francusku ulogu u pomoći oporavku od nepogoda.
– Uistinu, nakon sastanka predsjednika Fransoa Olanda (Francois Hollande) i njegovog sagovornika iz Srbije, Francuska radi s različitim akterima uključenim u organizaciju donatorske konferencije.
Ova konferencija imat će za osnovu konačni izvještaj procjene potreba, koji treba biti dostavljen 18. juna. Trenutno se prioritet daje izradi ovog izvještaja.
Skoro svakodnevno tokom poplava ambasador je obilazio BiH.
– Nedavno sam boravio u regiji Gračanice i prošao sam kroz područje Maglaja i Doboja. Zapanjen sam razmjerima destrukcije na infrastrukturi, zgradama, kao i samom zemljištu. Ono što ostaje od korita Bosne izgle da očajno. Posjetio sam poplavljene tvornice koje su obustavile proizvodnju, kuće uništene vodom u kojima porodice više ništa ne mogu iskoristiti. Uviđam kolika je tragedija pogodila ljude, koji su u žalosti i koji su sve izgubili. Moramo biti solidarni. Vidio sam mnogo heroja koji ostaju anonimni – rekao je Gilles.
Ambasador je upitan i za pripreme za obilježavanje stote godišnjice Prvog svjetskog rata.
– Moja zemlja dala je inicijativu za organizaciju događaja, koji će biti nosioci jednostavne poruke, sto godina nakon ratova dok se drugi nastavljaju ili započinju. Poruku pomirenja i mira. Tačno je da je sadašnji prioritet, naravno, popravka šteta uzrokovanih poplavama i svi radimo u tom pravcu, ipak donesena je odluka da nastavimo pripremu i realizaciju naših projekata vezanih uz stotu godišnjicu. U tom smislu, nedavna konferencija za štampu Fondacije „Sarajevo, srce Evrope” predstavila je događaje u organizaciji više evropskih zemalja među kojima je i Francuska s domaćim kulturnim radnicima uz podršku Evropske unije. U toku su završni radovi na nekoliko simboličnih projekata – rekao je Gilles.
Na upit kako gleda na stavove RS-a povodom obilježavanja stote godišnjice izbijanja rata, ambasador je rekao:
– Odluka vlasti RS-a povodom stote godišnjice daje mi priliku da izrazim žaljenje vezano uz sve političare: žaljenje što vidim da cijela politička elita nije jedinstvena u izražavanju poruke usmjerene prema budućnosti i u pravcu mladih generacija. Prema meni, ovo je još jedna propuštena prilika -kaže ambasador Gilles.
Trafika|Ba|Fena