Federalna vlada Parlamentu podvaljuje neustavni zakon

Tekst preuzet sa portala Dnevni Avaz
Piše: E. Halimić

Na prijedlog Vlade Federacije, s premijerom Fadilom Novalićem na čelu, tekst izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima naći će se danas pred zastupnicima Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, potvrđeno je za „Avaz“.

Predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH Adnan Smailbegović za „Avaz“ je kazao da je ideja Udruženja bila da se kroz izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit oslobode investicije od plaćanja poreza.

– Dakle, ukoliko vi investirate u razvoj kompanije, onda ste za taj iznos oslobođeni plaćanja poreza na dobit koji danas iznosi 10 posto. Pošto bi tu država ostala bez jednog dijela novca, mi smo predložili da se uvede porez na dividendu, a koji je sastavni dio Zakona o porezu na dohodak i koji će razmatrati parlamentarci. Uvodi se, dakle, dodatni porez od 10 posto – pojasnio je Smailbegović.

Dodao je da Udruženje smatra da bi to bilo stimulativno za privrednike, jer bi na taj način bile povećane investicije u razvoj kompanija.

– Međutim, Ministarstvo finansija FBiH zagovara tezu da se primjenjuje princip blagajničkog poslovanja, dakle da se porez na dividendu plaća i retroaktivno. To znači da u trenutku kad isplaćujete dividendu, bez obzira na to kad je ona nastala, vi plaćate porez. To bi značilo, ukoliko ove izmjene stupe na snagu 1. januara 2021. godine, a vi 2. januara dignete dividendu, platit ćete porez od 10 posto, bez obzira na to što je dividenda nastala u ranijem periodu, kad ova odredba nije ni postojala. To je ta retroaktivnost koju zagovora Ministarstvo finansija FBiH – istakao je Smailbegović.

Prema njegovim riječima, sličan slučaj prije nekoliko godina desio se i u Hrvatskoj, ali je ova odredba oborena na Ustavnom sudu Hrvatske.

– Dakle, njihov Ustavni sud odlučio je da se dividenda koja je nastala prije donošenja zakona isplaćuje bez poreza. Međutim, mislim da će naše ministarstvo ostati pri svom principu. Ovo je svakako problematično rješenje za kompanije kojima je, evo, naprimjer, usljed koronavirusa, pala zarada. Mi smo tražili da se drugačije definira porez na dividendu. Predlagali smo i prijelaznu varijantu, a to je da se ostavi period od dvije godine nakon donošenja zakona u kojem će se isplatiti dividenda koja je nastala ranije i da se na nju ne plati porez. Međutim, i to je odbilo Ministarstvo – zaključio je Smailbegović.

Pala zarada

O svemu će  konačni sud dati  zastupnici na današnjoj sjednici Predstavničkog doma. Međutim, poruke poslodavaca su jasne, Vlada FBiH, uvodeći pravnu nesigurnost, ruši privredu. Jer, usvajanjem ovakvog neustavnog rješenja došlo bi do dodatnog pada privrednih aktivnosti i pogoršanja poslovnog okruženja.

Povećanje najniže plaće

Zakoni o dohotku i doprinosima važni su, uz ostalo, i zbog povećanja najniže plaće u FBiH, što je postavljeno kao svojevrstan imperativ da bi se povećanje najniže plaće u FBiH, četiri godine zakovane na iznos od 406 KM, uopće razmatralo.

– Imali smo i svoje prijedloge koji se tiču stope doprinosa, predloženo je da to bude 32,5 posto. Mislimo da je to još previše i da ne možemo reći da je to neko rasterećenje privrednika. Smatramo da stopa ne bi trebala prelaziti 30 posto i to bi bilo rasterećenje poslodavaca – pojasnio je Smailbegović.