Dom naroda ovog četvrtka o zabrani gradnje MHE u Federaciji

Na dnevnom redu sjednice Doma naroda Parlamenta Federacije BiH ovog četvrtka će se naći Zakon o električnoj energiji kojim se predviđa zabrana izdavanja energetskih dozvola za gradnju mini hidroelektrana do 10 megavata.

Više od 20 ekoloških organizacije naše zemlje organizovalo je slanje pisama delegatima Doma naroda Parlamenta FBiH. Preko 1.500 mailova i pisama pokušaj je da spriječe izgradnju planiranih više od 200 MHE na području FBiH.

„Ako oni usvoje, oni na taj način spašavaju rijeke. Jer ovdje je jasna stvar – mi želimo da se sačuvaju rijeke, da prestane izdavanje novih koncesija. Naravno, prijedlog zakona nije idealan, kao ni većina zakona u BiH, ali je itekako dobar i kvalitetno pripremljen bez obzira na to što je po hitnoj proceduri“, ističe Safet Kubat, predstavnik Eko pokreta Rijeke BiH – budi promjena.

Zastupnički dom prošle godine usvojio je Zaključak o potpunoj zabrani izgradnje malih hidroelektrana na cijeloj teritoriji FBiH i reviziji do sada izdatih dozvola i saglasnosti. Sada je na ispitu Dom naroda Parlamenta FBiH.

„Ja sam već na Skupštini kantona, koja je bila nekada prošle godine, zauzeo stav da sam protiv izgradnje MHE. Konačan stav donijet ćemo na Klubu, kada čujemo sve relevantne zainteresirane iz Vlade Federacije i jos jednom kada razmotrimo sve dopise koje smo dobili od naših sugrađana“, kazao je Marko Saraf, delegat u Domu naroda (HDZ BiH).

Delegat Jasmin Duvnjak (SDA) smatra kako treba donijeti rješenje koje neće ugroziti razvoj i energetsku stabilnost Federacije i BiH, ali koje će zaštititi blago koje ima naša zemlja: „To su rijeke, šume i vode i okoliš. S te strane, moja puna podrška donošenje ovog zakona“.

Ekolozi se nadaju da će, nakon Zakona o zaštiti okoliša Federacije – koji je poslije usvajanja amandmana opozicije donesen u korist zastite okoliša, a ne zaštite investitora – i ovog puta utjecaj hiljada građana i aktivista dati pozitivan rezultat.

„Onda kada su pravljeni planovi za MHE, tada su i vjetroelektrane i solarni paneli bili preskupi. Sada je njihova cijena pala. Ukoliko interesne grupe koje utječu na političke grupe nađu računicu u tome, to će biti usvojeno“, navodi Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora Eko foruma Zenica.

Ono što zabrinjava su jaki lobiji većinom stranih investitora koji, ukoliko ovog četvrtka prevagnu, prijete velikim uništenjem prirodnih ljepota BiH. Građani upozoravaju delegate da su upravo oni njihova izborna baza koju, bez obzira na lobije investitora, moraju uvažavati.

Visoko.co.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)