Komunikologinja i trenerica komunikacijskih vještina Dijana Duvnjak, za naš je portal odgovorila na pitanje šta možemo u ovom trenutku uraditi kada je o pravilnoj komunikaciji riječ.
Danas nam je, širom svijeta, zajedničko da smo, više ili manje, uznemireni. To kako se osjećamo utiče na to kako razgovaramo, a to onda dalje stvara i tome odgovarajuću atmosferu u grupi, zajednici, i šire.
Sada je prioritet da najstrože slijedimo upute struke o tome kako se ponašati, kako bismo onima koji su tu da pomognu, olakšali posao i spasili što više života. No, ono što još možemo uraditi jeste da budemo svjesni naše komunikacije kako bismo atmosferu koja se stvorila napravili ugodnijom a tako se i psihički osjećali bolje.
Pazimo na to koje riječi biramo. Čuli smo dosad nebrojeno puta kako ne trebamo širiti paniku. Medjutim, čim smo izgovorili riječ panika, to uputstvo više nije imalo nikakvog smisla. To je kao da vam sada kažem nemojte nipošto zamišljati zelenu stolicu. Nemate šansi da je ne zamislite.
Umjesto “nemojte paničiti”, potrudimo se da govorimo djelotvornije – da koristimo ključne riječi koje ukazuju na rješenja, preporuke, na prilike. S druge strane, umjesto “poštujte mjere o zabrani kretanja”, komunicirajmo o kaznama koje su uslijedile kod kršenja tih mjera.
Što konkretniju sliku u glavi napravi iskomunicirana poruka – to smo uspješnije komunicirali. Ne gubimo vrijeme na frustraciju zbog stvari koje ne možemo kontrolirati, usmjerimo svoju komunikaciju na one stvari koje su pod našom kontrolom. A, u ovom trenutku ne znam da nad nečim možemo lakše imati kontrolu nego nad tim da sjedimo kući.
Teško nam je razumjeti da nešto tako obično može činiti razliku izmedju života i smrti. Molim vas da, uprkos tome, probamo.
(DnevniBUZZ.ba)