Danas se navršilo 20 godina od masakra na sarajevskoj pijaci Markale. Tog subotnjeg 5. februara 1994. godine minobacačka granata ispaljena sa srpskih položaja iznad opkoljenog Sarajeva ubila je 68 i ranila 144 Sarajlije.
Dvije decenije nakon jednog od najvećih masakara počinjenih nad Sarajlijama tokom opsade grada, na spomen-obilježju na pijaci Markale brojne delegacije i predstavnici vlasti, ali i preživjeli masakra, njihove komšije i prijatelji i drugi građani položili su vijence i odali počast sugrađanima koji su poginuli na ovom mjestu.
– Na današnji dana prije 20 godina bio sam na mjestu maskra na pijaci na Markalama. Zaboraviti nikad ne mogu, a oprostiti nikako. Bol ništa nije manja, i još su mi pred očima krv, mrtvi ljudi, raskomadani dijelovi tijela. Boli, jako boli- rekao je za Agenciju Fena Hasan Banda, preživjeli u maskru na Markalama.
– Ne ponovilo se – kaže Sabina Smajlović koja je u ovom nemilom događaju izgubila oca.
– Evo punih 20 godina prođe od tog događaja. Ja sam u ovom masakru oca izgubila, i nikad ne trebam gledat’ datume, jednostavno organizam sam reagira na ovu ponovljenu bol. Izgubiti oca je vrlo teško, ali to je nemjerljivo sa boli roditelja koji su izgubili svoju djecu – rekla je Smajlović.
Isto reagira i Admija Mujarić, ranjena na Markalama tog stravičnog dana, ali i Senida Karović, predsjednica Unije civilnih žrtava rata Kantona Sarajevo
– Ne ponovilo se!!! Radila sam da bih prehranila porodicu i tu sam ranjena. Evo 20 godina ja hodam sa štakom. Psihičko stanje mi je loše. Svega se sjećam, prvo sam čula da je puklo, a onda sam vidjela da je sve obasjano kao da gori nebo. Bila sam bez svijesti sve do bolnice – kaže Mujarić.
– Šta reći poslije 20 godina?! Emocije su tu, emocije naviru, nevino ubijeni građani u agresiji. Ono što mene boli kao čovjeka da je, nažalost, nastupila određena amnezija u glavama naših sugrađana, da je tako mali broj građana došao na tako važan dan, boli!! Mi žrtve ćemo se sjećati, molim sve dobronamjerne ljude da se zlo koje se desilo građanima Sarajeva nikada ne ponovi – rekla je Karović za Fenu.
Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić je danas na Markalama rekao da je tačno utvrđeno odakle je granata došla.
– I to nisu utvrdile samo domaće vlasti, radile su i međunarodne trupe koje su tu bile – izjavio je Komšić postavivši pitanje “I, o čemu tu više pričat’?! Zašto komentarisati?
– Onog trenutka kada mi svi budemo stali iza pravosuđa i rekli pravosuđu imate naše povjerenje, radite po zakonu, ne gledajte ko je ko, vodite u zatvor sve one koji su krivi. Tada će pravda biti zadovoljena i žrtve će doživjeti moralnu satisfakciju – rekao je Komšić.
Naglašavajući da je danas i dan sjećanja i dan poruke, Suad Zeljković, premijer Kantona Sarajevo, rekao je da je ovo momenat koji bi trebao da nas vrati na istinski put i da nam ukaže da ovo što mi živimo svaki dan nije dobro i da ovaj put koji danas država ima treba doživjeti promjene.
– Ta poruka je amanet ovih ljudi koji su dali živote da bismo mi na ovakav način to i komentirali. I evo, nažalost, svijet nije još spreman da kazni te zločince. Naša država još uvijek nema tu snagu da to sama uradi, međunarodni faktori koji bi to mogli uraditi definitivno znaju sve pojedinosti a ponašaju se kao da se to nije ni dogodilo. Mi i na ovaj način upućujemo poruku da se ovo nikad ne ponovi – naglašava Zeljković.
Prije obilježavanja 20. godišnjice masakra na Markalama, u Narodnom pozorištu je održana zajednička komemorativna sjednica Skupštine Kantona Sarajevo, Gradskog vijeća Sarajevo i općinskih vijeća s područja Kantona Sarajevo povodom 5. februara, Dana sjećanja na sve ubijene Sarajlije u periodu 1992.-1995.godine .
Trafika|Ba|Fena