Brojne reakcije na diskriminatorno ponašanje Željka Joksimovića u “X Faktoru”

Nakon emitovanja emisije “X Faktor” 5. novembra na televiziji PINK u kojoj se pojavila makedonska transgender takmičarka Filip Janevski Fifi, u javnosti su se pojavile brojne reakcije. Međutim, najveći broj reakcija se zapravo odnosio na diskriminatorno ponašanje člana žirija pop pjevača Željka Joksimovića, koji je Fifi dao “Ne” kao njegovu ocjenu za neprolaz u naredni krug takmičenja, govoreći kako mu se ne svidja “to” ali da Fifi dobro pjeva.

Ovim je Joksimovic pokazao da je zapravo ocijenio Fifin rodni identitet, a ne njeno pjevanje za koje je rekao da je dobro. Ostali članovi žirija su reagovali pozitivno na nastup ove, naočigled, talentovane takmičarke pa je Fifi prošla u naredni krug takmičenja.

Brojni mediji iz Srbije su, prema pisanju, pokušali doći do izjave Željka Joksimovića koji se nažalost nije odazivao na telefonske pozive.

Za portal Trafika.Ba šefica Ureda Vijeća Evrope u Bosni i Hercegovini, Mary Ann Hennessey komentirala je ovaj incident kazavši: “Rekla bih da se Željki Joksimoviću niko ne mora sviđati, ali on mora poštovati svačija prava na identitet, privatni život i jednaka uživanja prava koja svi dijelimo. Štaviše, trebao bi tretirati druge kako i sam želi da bude tretiran.”  

Ona je također na svom Facebook profilu napisala kako se knjiga ne treba suditi po koricama i podijelila sa svojim prijateljima video nastupa Filipa Janevskog Fifi sa “X Faktora”.

Na svom Facebook profilu bh. pop pjevač Fuad Backović Deen također je reagovao na ovaj incident te napisao: “Ne dopada mi se linč na Željka Joksimovića vezano za njegov komentar na transeksualnu Fifi. Mislim da Željko ničim nije uvrijedio Fifi niti bilo koga iz LGBT zajednice već je jednostavno rekao da mu se ne dopada… Pa ima čovjek pravo da mu se nešto ne dopada i da to kaže javno! Zašto bi se to odmah smatralo ikakvom uvredom? Ne mora se sve svima dopadati, zar ne? To nema veze sa bilo kakvom mržnjom.”

Oglasile su se i organizacije za zaštitu LGBT prava iz Srbije, Gayten-LGBT, Centar za promociju LGBTIQ prava i Labris, organizacija za lezbejska ljudska prava, tražeći od Željka i PINK televizije da se javno izvinu Fifi i ostalim transfender osobama kojima je položaj nakon Jokismovićevog ponašanja prema Fifi dadatno pogoršan.

U svom saopštenju podsjetili su na značajan broj ubistava trangender osoba u svijetu koja se dešavaju upravo zbog diskriminacije. Prema njima, Željko Joksimović kao javna ličnost ima odgovornost prema onome što u javnom prostoru izgovara, te dodaju kako ovakvim ponašanjem pokazuje osnovno nepoznavanje prava na rodno izražavanje i krši Antidiskriminacioni zakon.

Svjedoci smo seksualne diskriminacije svuda oko nas,  pa se tako ni u bh. glavnom gradu ne može dogoditi nijedan queer događaj a da nije praćen incidentima i nasiljem od strane pojedinaca. Podsjetimo da se prije nekoliko godina u Sarajevu trebao održati Queer festival nakon čega je grupa građana napala učesnike festivala i agresivno spriječila njegovo održavanje. Podršku nasilnicima dao je i član Predsjedništva Bakir Izetbegović koji je upoređujući ovaj festival sa Sodomom i Gomorom u svojoj izjavi kazao: “Nimalo nisam obradovan time. Jedno podsjećanje na Sodomu i Gomoru u danu 27. noći, jedne plemenite noći koju muslimani očekuju, nimalo nisam obradovan time.“

U susjednoj Hrvatskoj se trenutno vodi velika polemika praćena kampanjama “za” i “protiv” izjašnjavanja da se u Ustav u Republike Hrvatske brak definiše kao zajednica muškarca i žene. Premijer Hrvatske Zoran Milanović je prije dva dana u intervjuu na HTV kazao da u inicijativi “U ime obitelji” koja stoji iza kampanje da se u Ustav uvedu ove definicije, vidi i osjeća netrpeljivost prema jednoj manjini i da se s ovom inicijativom ne slaže. Kazao je da će ipak izaći na referendum i dati svoj glas “protiv”. U raspravi u hrvatskom Saboru mišljenja oko ovog referenduma su bila podijeljena a najjasniji glas “Za” ovu inicijativu dali su konzervativni zastupnici Hrvatske demokratske zajednice (HDZ).

Stoga, govoreći o seksualnim pravima cijeli region možemo gledati kao jedno područje u kojem je evidentno da ta prava nisu zagarantovana ljudima koji se izjašnjavaju drugačije što nam kao društvu kolektivno daje neprolaznu ocjenu “Ne” u moderno evropsko drustvo kakvim želimo postati. Očigledno nismo imali onaj faktor “x”.

U nastavku pogledajte video nastupa Filipa Janevskog Fifi na “X Faktoru”:

 

Trafika|Ba