Belgija izbacila SAD u produžetku pobjedom od 2:1

Fudbalska reprezentacija Belgije večeras je u Salvadoru na stadionu Arena Fonte Nova odigrala posljednji susret osmine finala Svjetskog prvenstva protiv Sjedinjenih Američkih Država. Slavila je Belgija nakon produžetka rezultatom 2:1.

Prvu priliku na večerašnjem susretu imao je Divock Origi, ali je udarac napadača Belgije bio neprecizan. Prvih 20 minuta susreta donijelo je ispitivanje snaga, a onda su počele da se redaju prilike.

Amerikanci su zaprijetili u 21. minuti susreta, šutirao je Clint Dempsey, ali je udarac fudbalera Seattlea odbranio Thibaut Courtois. Samo dvije minute kasnije prilika je na drugoj strani. Šutirao je Kevin De Bruyne, ali njegov udarac odlazi pored desne stative Howardovog gola.

USA-Belgija 2

Dvije minute kasnije Vertonghen je pokušao uposliti Fellainija, ali je ispred fudbalera Manchester Uniteda opasnost otklonila odbrana Sjedinjenih Američkih Država.

U 32. minuti susreta igru je zbog povrede zadnje lože morao napustiti Fabian Johnson, a Klinsmann je na teren poslao DeAndre Yedlina. Do kraja prvog poluvremena veće prilike nismo vidjeli, pa su nakon prvih 45 minuta susreta mreže mirovale.

Na samom startu drugog poluvremena pokušao je Mertens, ali je njegov udarac glavom odbranio Tim Howard. Nastavila je Belgija sa napadima. U 54. minuti susreta Vertonghen je ubacio loptu u srce šesnaesterca, ali se Origi nije snašao i umjesto lopte on je završio u golu SAD.

USA-Belgija 3

Samo dvije minute kasnije opet je Origi u glavnoj ulozi. Šutirao je napadač Lillea glavom, ali je njegov udarac zaustavila prečka. Samo par minuta kasnije gužva pred golom Belgije, ali rezultat se ne mijenja.

Belgija je zaprijetila u 69. minuti susreta. Pokušao je Witsel, ali njegov udarac odlazi pored desne stative Howardovog gola. Samo dvije minute kasnije u novoj prilici je Origi, ali je Howard na mjestu.

Veliku priliku Belgija je imala u 76. minuti susreta. Hazard je odlično uposlio Mirallasa, ali udarac fudbalera Evertona nogom je odbranio Tim Howard.

Golman Evertona još jednom se iskazao kada je u 80. minuti susreta odbranio udarac Edena Hazarda. U samom finišu regularnog dijela susreta Kompany se našao pred Howardovim golom, šutirao, a golman SAD krajnjim naporom uspio je odbraniti udarac Kompanyja.

Kada su svi čekali kraj regularnog dijela susreta fudbaler San Josea, Chris Wondolowski je izašao sam pred Courtoisa, ali je loše šutirao, pa je susret otišao u produžetak.

Na početku prvog produžetka u igru je ušao Romelu Lukaku, a iz igre je izašao Divock Origi. Samo tri minute kasnije Lukaku je prošao uz desnu aut liniju, ubacio loptu u šesnaesterac koja se odbija do Kevina De Bruynea, a fudbaler Wolfsburga matira Howarda.

USA-Belgija 4

Nastavila je Belgija sa napadima, prijetili su redom Vertonghen i Lukaku, ali je Tim Howard branio odlično. U 102. minuti novi problemi za Howarda, ovaj put šutirao je Mirallas, ali je golman Evertona siguran.

Jednog saigrača je uspio zaustaviti, ali drugog nije u samom finišu prvog produžetka. De Bruyne i Lukaku su zamijenili uloge, a večerašnji rezervista matirao je Howarda. Amerikanci su se vratili u 107. minuti susreta. Rezultat je smanjio rezervista Julian Green. Do kraja susreta Amerikanci su imali mnogo više od igre, ali put do mreže nisu uspjeli pronaći.