Begić: Pitanjem ‘Zašto si to sebi dozvolila’ okrivljujemo žrtvu, a ne nasilnika

O femicidu treba govoriti uvijek, svuda i kroz sve aspekte. Posebno kroz one oblasti koje brzo i adekvatno dolaze do šire javnosti. Društvene mreže, mediji, socijalna dešavanja. I ništa manje bitna – umjetnost.

Zbog zločina u Gradačcu, Sarajevo Film Festival organizuje javni razgovor na kojem će o femicidu govoriti filmski stvaraoci koji su se tom temom bavili u vlastitom radu i kroz društveni angažman.

A mnogo je stvaralaca, glumaca, umjetnika koji su se u svojoj karijeri bavili pitanjem nasilja nad ženama. Gošće Dnevnika 3 bile su rediteljice Aida Begić i Kumjana Novakova.

Kako je rekla Begić, jugoslavenski film obilovao je scenama i narativom koji je normalizirao nasilje nad ženama. Istakla je kako i filmski radnici grade sliku, odnosno, formiraju mišljenje ljudi i odnos prema određenim stvarima te je njihova pozicija zbog toga vrlo odgovorna. U tom kontekstu navela je film Jasmile Žbanić “Grbavica”, koji je bio važan povod da se neki zakoni promijene.

Pitanje odgovornosti je jako važno, navodi Begić i dodaje kako je jedna od ključnih bolesti našeg društva to što se ljudima čini da njihova odgovornost nije gotovo ni u čemu.

“Zapravo je ogovornost na svakom pojedincu i ne postoji čarobni štapić koji će napraviti sistemsko rješenje ukoliko se svako od nas ne osjeća odgovornim i da unutar kruga u kojem djeluje ne pokuša promijeniti stvari”, kazala je Begić.

Istakla je kako je najvažnije ženi žrtvi nasilja posebnim obrascem komunikacije dati do znanja da se ne treba osjećati krivom zato što je žrtva. Objašnjava kako žrtve imaju potrebu da se nekome povjere, te da pri tome često budu upitane: Zašto si to sebi dozvolila?

“Kroz to pitanje vi žrtvu okrivljujete za ono što trpi. I onda se žrtva povlači u sebe, osjećajući krivicu da je ona zapravo ta koja nema snage da se odupre. Moramo početi fokus okretati prema nasilniku i njega kriviti jer u njemu je problem, a ne u ženi koja trpi nasilje”, naglasila je Begić.

Dodala je kako je obilazeći sigurne kuće kroz svjedočila još jednoj od stvari kojih nismo svjesni – da svaki tip žene, bez obzira na njeno obrazovanje, karakter, temperament može postati žrtvom nasilja.

“To su stvari o kojima treba mnogo govoriti i to je ono što mi možemo uraditi: da razumijemo nekoga i da naučimo kako se na ispravan način ophoditi prema osobi koja nam dođe s potrebom da joj pomognemo ako je žrtva”, poručila je Begić, gostujući u Dnevniku 3.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)