Akademija uz godišnjicu Armije RBiH i sjećanje na one koji su za državu dali živote

Obilježavanje 18. godišnjice 2. pješadijskog puka Oružanih snaga BiH i 31. godišnjice formiranja Armije RBiH završeno je Svečanom akademijom u Narodnom pozorištu Sarajevo. Posjetitelji su mogli pogledati izložbu sa fotografijama Domovina u srcu.

Formiranje Armije Republike Bosne i Hercegovine (RBiH) Ukazom Predsjedništva RBiH prije 31 godinu predstavlja jednu od najvažnijih odluka u dugoj prošlosti ove zemlje. Pokazalo se da je slobodarska Armija RBiH najvažnija historijska činjenica u višestoljetnoj historiji države BiH. Tekovine i vrijednosti koje je odbranila Armija RBiH danas baštini Drugi pješadijski (rendžerski) puk Oružanih snaga BiH (OSBiH).

Istaknuto je to večeras na akademiji u Sarajevu, upriličenoj u povodu 31. godišnjice formiranja Armije RBiH i 18. godišnjice Drugog pješadijskog (rendžerskog) puka OSBiH.

Na slobodarski put i stasanje Armije RBiH podsjetio je član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović, potcrtavajući kako s ponosom čuvamo tradiciju te respektabilne oružane sile koja je branila multietničku, demokratsku i nedjeljivu BiH, državu ravnopravnih građana i naroda.

– Armija RBiH je najzaslužnija za činjenicu da su odbranjeni rezultati legalnog i međunarodno priznatog referenduma za nezavisnu, suverenu i nedjeljivu državu BiH – kazao je Bećirović, navodeći kako se radi o armiji koja je branila univerzalne ljudske vrijednosti i u gotovo nemogućim uvjetima odbranila bh. državnost.

U osvrtu na ulogu i značaj OSBiH, Bećirović je podsjetio kako su one jedina legalna vojna sila u BiH, te da predstavljaju garant sigurnosti za sve ljude, naglašavajući njihovu ulogu u sklopu evroatlantskih integracija BiH.

Poručio je kako nikakve rušilačke retorike, medijske i političke podvale, kao i nikakve odluke bilo kojeg nižeg nivoa vlasti u BiH ne mogu zaustaviti NATO i EU put BiH, te uputio čestitke u povodu dviju značajnih godišnjica.

Sudionike svečanosti – brojne zvanice iz javnog, političkog i kulturnog života, te predstavnike vojno-diplomatskog kora, bh. vojne dužnosnike i predstavnike boračkih organizacija, pozdravio je i čestitke istim povodom uputio i član Predsjedništva BiH Željko Komšić.

Prisjetio se svega onoga što je pratilo formiranje Armije RBiH i herojski put njenih pripadnika, koji su se u najtežim mogućim okolnostima nesebično žrtvovali u odbrani najviših civilizacijskih vrijednosti, čime je Armija RBiH postala nezaobilazan faktor uspostave mira i sigurnosti.

Kazao je kako se radi o vojnoj sili koja je, zapravo, veličanstveni podvig građana i naroda Bosne i Hercegovine, te da Drugi rendžerski puk koji baštini tradicije Armije RBiH može biti ponosan na to naslijeđe.

U tom kontekstu je ukazao na značaj OSBiH i čuvanja njhovog jedinstva, naglašavajući važnost iskustva iz minulog rata kao putokaza za naredna pokoljenja.

Istim povodom, videolinkom se obratio ministar odbrane BiH Zukan Helez, koji je na službenom putu u Sjedinjenim Američkim Državama, a, pored ostalih, sudionike akademije pozdravio je i komandant Drugog rendžerskog puka OSBiH brigadir Nermin Hasić, podsjećajući na aktivnosti u sklopu obilježavanja dviju godišnjica.

Uz četitke koje je uputio tim povodom, istaknuo je važnost njegovanja sjećanja na sve one koji su vlastite živote ugradili u temelje države BiH.

Armija RBiH formirana je 15. aprila 1992. godine i bila je zvanična oružana snaga međunarodno priznate i suverene države Republike Bosne i Hercegovine.

Armija RBiH bila je sastavljena od jedinica Teritorijalne odbrane (TO BiH) i dijela tadašnje Patriotske lige BiH (PLBiH), stasajući u respektabilnu vojnu silu koja je brojala je više od dvjesto hiljada pripadnika.

Formirana je od sedam korpusa koji su obuhvatali regije: sarajevsku, tuzlansku, zeničku, travničku, mostarsku, regiju sadašnjeg Unsko-sanskog kantona i područje Konjica i okolice.

Tekovine Armije RBiH baštini Drugi pješadijski (rendžerski) puk OSBiH, koji je prisutan u svim dijelovima Bosne i Hercegovine i predstavlja najvažniji faktor njegovanja identiteta Armije RBiH.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)