Adžem u Odgovorite ljudima: Živimo generacijsko siromaštvo

“Smatram da BiH živi krizu u proteklih 30 godina, i ako uračunamo rat to je 35 godina krize”, istakao je zastupnik DF-a u Parlamentu FBiH Dževad Adžem u Odgovorite ljudima.

“Kriza je političkog karaktera, iz nje je počeo rat i kriza koja svo ovo vrijeme teče, osnovni brijon koji je inicirao sve druge krize je politička kriza. Znači nema kratkoročnih mjera za dugoročnu stagnaciju u svim sferama. Mi imamo potpuni propast ekonomiju, imamo zdravstvo koje je marginalizirano, imamo obrazovanje koje se pojavljuje na tržištu kao neko ko proizvodi i štanca diplome. Mi smo kroz uvođenje više fakulteta bez akreditacija obesmislili potpuno živote naše djece. Ta djeca nisu konkurentna gotovo nigdje.”

Kada je riječ o penzionerima navodi da ih je 394.000 sa prosječnom penzijom od 464 marke.

“Treba da je stid svakog čovjeka u ovoj državi koji je ikad zakleo se ili na Ustav ili na poslaničku i bilo koju drugu funkciju. A da ne govorim o izvršnoj vlasti. Zamislite da sad kažemo 20% povećanje penzija, to je za 394.000 ljudi tek 500 maraka. Mi živimo generacijsko siromaštvo. To je odsustvo proaktivnih mjera. Ne postoji dobra Vlada Federacije. Ni kad je SDP napravio državu za čovjeka, uslovi za nečovjeka. Ovdje ne postoji ništa normalno jer niko nije položio odgovornost prema građanima. Zašto su penzije male? Tri milijarde neplaćenih direktnih poreza nisu uplatila javna preduzeća i kompanije čije je rukovodstvo generirano iz političkih partija. Ne bi mi razgovarali o penziji od 464 marke da je ova politička ološ koju je trebalo da procesuira i sudstvo i Tužilaštvo i SIPA, da nisu napravili tri milijarde deficita. I to je oprošteno. I mi sad kažemo podijelit ćemo.”

Pojašnjava da vlada ne intervenište osim u krizama.

“Zadatak vlasti je da stvori uslove. Mi uslove nismo stvorili. Najnekonkurentnija ekonomija smo u regionu, gotovo u svijetu. Zamislite državu koja izvozi električnu energiju, a nije uopšte resetirala realni sektor. Energetski rat i ovo što su nas zapljusnule posljedice je borba za ekonomiju da bi se pokrenula privreda. Mi se u ovom trneutku nalazimo samo u dilemi između dvije odluke – hoćemo li ljudima dati subvencije i pomoći ljudima da prežive zimu, da se ne zalede ili ćemo opteretiti realni sektor pa će on otpustiti ljude. Jednostavno rješenje je sljedeće – samo rast BDP-a, samo uposlen čovjek je slobodan. Mi smo ukinuli 30 godina ustavno pravo čovjeka na rad”, zaključio je Adžem.

Visoko.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)