Novozelandski zakoni: 15-godišnjak zbog ubistva dobio doživotni zatvor

Novozelandski sud osudio je 15-godišnjeg dječaka na doživotni zatvor zbog ubistva počinjenog kada je imao 14 godina.

Presuda se podudara s odvojenim pravnim izazovom praksi zemlje da se djeci izriču doživotne robije, za koju zagovornici tvrde da je “štetna i neučinkovita”. Zakon o kažnjavanju na Novom Zelandu trenutačno pretpostavlja doživotnu robiju za one koji su proglašeni krivima za ubistvo, osim ako to nije “očigledno nepravedno”.

Dječak, čije ime nije objavljeno, izbo je 22-godišnjeg Brama Willemsa u Paihiji prošle godine. Napad se dogodio nakon što je par proveo poslijepodne zajedno, konzumirajući alkohol i kanabis. Iznoseći činjenice slučaja na visokom sudu u petak, sudac Tomothy Brewer rekao je da su se optuženi posvađali i daje osumnjičeni napao Willemsa nakon što se žrtva ponašala neprimjereno prema tinejdžerovoj rođakinji. Medijska kuća Stuff izvijestila je sa saslušanja da je Willemsova majka, Christy Lacroix, rekla sudu: “Uzeo si život koji je bio vrijedan življenja, život za koji sam se borila 22 godine. Nikakve isprike ne mogu opravdati oduzimanje života.”

Brewer je rekao da je doživotni zatvor primjeren u ovom slučaju, uprkos dobi mladića. Rekao je da mladost nije neobično obilježje kaznenih djela ozbiljnog nasilja i da nema veliku težinu u odnosu na javni interes. Odredio je minimalno razdoblje bez uslovnog puštanja od 10 godina.

Brewer se složio s argumentom tužitelja da nije bilo razloga za izmjenu pretpostavljene doživotne kazne za ubistvo, ali je također rekao da nema razloga za povećanje minimalne kazne od 10 godina, izvijestio je New Zealand Herald.

Odvojeno od ovog slučaja, prizivni sud trenutačno razmatra slučajeve trojice mladih osuđenih ubica koji su se žalili na doživotne kazne. Slučaj predstavlja osnovu za širi izazov, postavljajući pitanje je li “očigledno nepravedno” osuđivati djecu i mlade na doživotne kazne zatvora.

Aphiphany Forward-Taua, izvršna direktorica organizacije za reformu kaznenog pravosuđa JustSpeak, rekla je da bi novozelandski okvir kazni za ubistvo trebao biti reformiran, kako bi odražavao da tinejdžeri i djeca nisu imali neurološki razvoj kao odrasli.

“Razvoj mozga nije u potpunosti postignut do dobi od 24 godine”, rekla je. “U velikom broju ovih slučajeva mladih prijestupnika vidimo obrazac ponašanja koji je, po našem mišljenju, povezan s nedostatkom neurološkog razvoja… Ti mladi ljudi, nažalost, donose te odluke, a često zapravo ne predviđaju ishod. ” Forward-Taua je rekao da bi kazne, posebno za mlade prijestupnike, trebale biti više usmjerene na rehabilitaciju nego na kaznu.

Prošle godine, u zajedničkoj izjavi, povjerenik za djecu te psiholozi i pravni akademici pozvali su na ukidanje doživotnih kazni za djecu, nazvavši ih “štetnima i neučinkovitima”.

“Niti jedno dijete ili mlada osoba ne bi smjela biti osuđena u sistemu kaznenog pravosuđa za odrasle”, napisali su. “Kazne za odrasle, poput doživotnog zatvora i minimalnih razdoblja bez uslovnog otpusta, ne bi trebale biti iste djeci i mladima.”

Visoko.ba/federalna.ba/The Guardian

(Visoko.co.ba)