“To je obaveza koju smo preuzeli”.
“Vidite, ovo je situacija”, rekao je Biden novinarima tokom zajedničke press konferencije s japanskim premijerom Fumiom Kishidom u Tokiju.
“Slažemo se s politikom ‘Jedne Kine’. Potpisali smo je i sve prateće sporazume sklopljene od tamo, ali ideja da se ona može uzeti silom, samo silom, jednostavno nije prikladna”, dodao je.
Predsjednik SAD-a, podsjeća CNN, je davao slične izjave u prošlosti, samo da bi Bijela kuća rekla da se dugogodišnja američka politika nije promijenila prema samoupravnom otoku. SAD daje Tajvanu odbrambeno oružje, ali su prethodno namjerno ostajali dvosmisleni o tome hoće li vojno intervenirati u slučaju kineskog napada.
Prema politici “Jedne Kine”, SAD priznaje kinesko stajalište da je Tajvan dio Kine, ali nikada nisu službeno priznali da Peking polaže pravo na otok od 23 miliona stanovnika.
U izjavi nakon Bidenovih primjedbi u ponedjeljak, dužnosnik Bijele kuće rekao je da je službeni stav SAD-a ostao nepromijenjen.
“Kao što je predsjednik rekao, naša politika se nije promijenila. Ponovio je našu politiku Jedne Kine i našu predanost miru i stabilnosti diljem Tajvanskog tjesnaca. Također je ponovio našu predanost prema Zakonu o odnosima s Tajvanom da Tajvanu pružimo vojna sredstva za odbranu”, rekao je dužnosnik.
Tajvan se nalazi manje od 177 kilometara od obale Kine. Više od 70 godina dvije strane imaju odvojenu vlast, ali to nije spriječilo kinesku vladajuću Komunističku partiju da tvrdi da je otok njihov – uprkos tome što ga nikada nije kontrolirala.
Posljednjih sedmica Peking je poslao desetke ratnih aviona u tajvansku identifikacijsku zonu protuzračne odbrane, a kineski čelnik Xi Jinping rekao je da je “ponovno ujedinjenje” Kine i Tajvana neizbježno – odbijajući isključiti upotrebu sile.
(Haber.ba)