Ono s čim su građani BiH još suočeni u masi problema jeste i rast cijena energenata. Posebno se to odražava na privredne subjekte. Utjecalo je to i na ugovore o realizaciji, ali i već očiglednim gubicima, kažu predstavnici lokalnih vlasti. Takav očigledan primjer gubitaka, povećanja cijena, ali i ugrožavanja potencijalnih planova u primjeru Općine Tešanj.
Ovo se manifestovalo ovih dana u Tešnju gdje su predstavnici Općine i tri po javnom pozivu odabrana izvođača radova potpisali ugovore za održavanje asfaltnih i makadamskih puteva, kao i za održavanje putnih kanala i propusta za oborinske vode. Ukupna vrijednost ugovora je oko 560.000 maraka i do šezdeset posto je viša u odnosu na godinu prije.
“U ovom slučaju imamo cijene za održavanje asfaltnih površina koje su rasle po određenim stavkama od 30 do 60 posto. I radovi koje smo danas ugovorili su prilično skuplji u odnosu na prethodnu godinu”, istakao je načelnik Općine Tešanj Suad Huskić.
Izvođači radova, kažu, nemaju mnogo prostora jer finalnu cijenu dirigiraju cijene ulaznih sirovina, najviše energenata.
“Završili smo s ponuđenom cijenom od 1.040 maraka po toni bitumena da bismo počeli godinu sa 1.389. To je 30 posto u bitumenu. Kada se doda još lož ulje, doda se prijevoz to je porast u startu od 45 do 47 posto ovisno o granulaciji asfalta”, navodi Zdravko Barišić, predstavnik izvođača radova.
Za eventualna kašnjenja u izvođenju radova izvođač je, po zakonu, naručiocu dužan platiti penale u iznosu od pet posto od vrijednosti ugovorenih radova. S obzirom na to da je, kažu izvođači, realnije očekivati više, nego niže cijene energenata, poslove je najbolje privesti kraju što prije i tako izbjeći rizike novih gubitaka.
“Bez obzira na to o kojoj se cijeni goriva radilo, to za krajnje korisnike od nas kao izvođača radova neće biti obustavljeni radovi. Završit će se, pa kako se završe. Platit će ko plati”, kaže predstavnik izvođača radova Sabahudin Sinanović.
Kako bi izbjegli gubitke, izvođači radova se na javnim pozivima javljaju za bolje plaćene radove što su, oni vezani uz izgradnju. Sanacije više nisu primamljive, pa ni naručioci posla bivaju manje zahtjevni, ne rizikujući odustajanje izvođača.
“Sve više je interes za poslove nove izgradnje, a manje za sanaciju. Zato što su poslovi sanacije često, radno, ljudski intenzivniji u odnosu na novu gradnju”, dodaje Huskić.
Hoće li u svemu trpjeti kvalitet u izvođenju radova, ostaje da se vidi.
Visoko.co.ba/federalna.ba
(Visoko.co.ba)