Ukrajina će ove godine zabilježiti ekonomski pad od 45,1 posto zbog ruske invazije koja je zatvorila polovinu poslovanja u zemlji, ugušila uvoz i izvoz i oštetila ogromnu količinu kritične infrastrukture, navodi se u novom izvještaju Svjetske banke, prenosi Anadolu Agency (AA).
Istovremeno, sankcije bez presedana koje su Moskvi uveli zapadni saveznici kao odgovor na rat guraju Rusiju u duboku recesiju, navodi Svjetska banka u izvještaju objavljenom u nedjelju pod nazivom “Rat u regionu”.
Ekonomska šteta zbog rata u Ukrajini će biti dvostruko veća u Evropi i Centralnoj Aziji u odnosu na posljedice pandemije COVID-19, navodi se u izvještaju banke čije je sjedište u Washingtonu.
“Razmjere humanitarne krize koju je pokrenuo rat su zapanjujuća. Ruska invazija zadaje ogroman udarac ukrajinskoj ekonomiji i nanijela je ogromnu štetu infrastrukturi”, izjavila je Anna Bjerde, potpredsjednica Svjetske banke za regiju Evrope i Centralne Azije.
U izvještaju se navodi da je ekonomska aktivnost nemoguća u velikom dijelu Ukrajine jer je produktivna infrastruktura poput puteva, mostova, luka i željezničkih pruga uništena.
Ukrajina je jedan od vodećih svjetskih izvoznika prehrambenih proizvoda kao što su pšenica, kukuruz i suncokretovo ulje, ali to je sada pod znakom pitanja jer su sadnja i žetva u velikoj mjeri pogođene ratom, navodi se u izvještaju.
Rat je blokirao pristup Crnom moru, ključnoj ruti za izvoz čak 90 posto žitarica proizvedenih u Ukrajini, navodi se u saopštenju.
Svjetska banka predviđa da će humanitarna katastrofa biti najveći udarni talas koji proizašao iz rata i vjerovatno njegovo najtrajnije naslijeđe.
Više od četiri miliona ljudi napustilo je Ukrajinu, pri čemu je više od polovine otišlo u Poljsku, a ostali su otišli u zemlje poput Moldavije, Rumunije i Mađarske. Dodatnih 6,5 miliona je interno raseljeno. Očekuje se da će ti brojevi rasti kako rat odmiče.
(Haber.ba)