Nekontrolisanom rastu cijena goriva bi se ubrzo trebalo stati u kraj

Tražit će se glasovi iz entiteta Republika Srpska za konačnu potvrdu nekoliko zakonskih rješenja koja su jučer usvojena u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine. Onih evropskih, ali i ekonomskih. A bili su vrijedni zastupnici i radili – tvrde – isključivo u interesu građana. Usvojeno je privremeno ukidanje akciza na gorivo, smanjena stopa PDV-a i napravljen korak ka statusu kandidata.

Cijene goriva rastu, građani nervozno rove džepove, oni drugi zadovoljno trljaju ruke. Tome bi se ubrzo trebalo stati u kraj, barem privremeno. Prijedlog ukidanja akciza na gorivo jučer je prešao prvi prag. Interesi – građanski i politički.

“Evo i mi bismo malo pomogli građanima, kako vole ovdje reći. Da i mi budemo u javnosti prepoznati kao oni koji misle o građanima”, komentirao je Nikola Lovrinović, predsjedavajući Kluba HDZ-a BiH u Zastupničkom domu PSBiH.

Ali posao je takav, pa uvijek neko gubi. Ovaj put na udaru su budžeti jer bi priliv novca bio mnogo manji. Pa po prioritetima.

“Taj novac nije nijedan političar donio od kuće pa uplatio u budžet. To je novac građana koji je prikupljen od PDV-a. Zašto je toliko PDV-a – zato što su cijene skočile. Mi već sada govorimo o suficitima budžeta”, istakao je Saša Magazinović, predsjedavajući Kluba SDP-a u Zastupničkom domu BiH.

“Vidjeli smo da prilikom predlaganja ovog zakona, koji je predložen 24. februara, do danas već imamo povećanje cijena nafte i derivata koje prelazi akcize od 35 feninga”, naveo je Adil Osmanović, predsjedavajući Kluba SDA u Zastupničkom domu BiH.

Pomoć građanima stigla je i kroz prijedloge iz RS-a, njih dva: diferencirana stopa i snižen postotak PDV-a. Prvi iz SNSD-a, drugi iz opozicione SDS. Ovaj drugi, kažu zastupnici, socijalno je osjetljiviji, pa je i dobio podršku.

“Podržali su zakon koji je bilo teško odbiti i to je suština. Tako ćemo i ubuduće raditi”, kazao je Mirko Šarović, predsjedavajući Kluba SDS-a u Zastupničkom domu BiH.

Zakon u proceduri, primjena upitna. Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH poručuju, da bez usvojenog budžeta, novca za neophodnu zamjenu softvera nemaju. A i kada ga dobiju, trebat će im vremena. Dakle hitno – ne i brzo.

Portparol UIOBiH Ratko Kovačević kaže: “I porezni obveznici na koje će se taj zakon odnositi morat će mijenjati svoja softverska rješenja – kako u maloprodaji tako i knjigovodstvu, tako da je i za to potrebno vrijeme, a i oni će morati izdvojiti određena finansijska sredstva kako bi zamijenili softvere.”

Vrijedni su bili jučer, pa je Zastupnički dom usvojio i dva zakona neophodna za evropski put BiH: Zakon o sukobu interesa i Zakon o VSTV-u. Uz onaj o javnim nabavkama, koji je zapeo u Domu naroda, bili bismo korak do kandidatskog statusa. Ako volje bude.

“Evropska unija nije više pitanje ukusa. U momentu u kojem živimo pristup EU je sigurnosno pitanje za BiH”, smatra Predrag Kojović, predsjedavajući Kluba Naše stranke u Zastupničkom domu BiH.

“S ova tri zakona smo zadovoljili zahtjeve EU za dobijanje kandidatskog statusa. Glasanje na Domu naroda će predstavljati pravu razdjelnicu između političkih opcija koje su proevropske orijentisane, koje vide BiH kao dio Evrope, i onih politika koje žele konflikte”, naglasio je Denis Zvizdić, predsjedavajući Zastupničkog doma BiH.

Razdjelnica najkasnije će biti 24. marta za kada je zakazana sjednica Doma naroda na kojoj bi trebali raspravljati o svim ovim prijedlozima. Ako ne i ranije. Jer potpise za hitnu sjednicu skupljaju, građani čekaju, a cijene i dalje nekontrolisano rastu.

Visoko.co.ba/federalna.ba

(Visoko.co.ba)