Evropa se nije pretrgla, nije sudjelovala 6. aprila u oslobađanju Sarajeva. Evropa nije sudjelovala u onom kapacitetu u kojem je mogla ni 1992.godine kada je Sarajevo 6.aprila ponovo bilo blokirano i kada se pojavio fašizam u Evropi na našim prostorima. Niti se pretrgla tada 1945. a ni 1992.godine, a ni danas ne ulaže velike napore da izađemo iz ovog labirinta u koji su nas velikim dijelom i oni uveli – kazao je gradonačelnik Grada Sarajeva Ivo Komšić.
Povodom obilježavanja 6. aprila, Dana grada Sarajeva, danas je na konferenciji za medije, na kojoj je predstavljen program obilježavanja i svečane sjednice, gradonačelnik Komšić podsjetio Evropu i građane Bosne i Hercegovine na značaj proslave 6. aprila.
– Taj dan trebamo promatrati u kontekstu evropske i svjetske borbe protiv fašizma i nacizma. Sarajevo je 6. aprila 1945.godine ušlo u evropsku i svjetsku povijest upravo po toj borbi protiv fašizma i nacizma. Mi smo postali dio evropske povijesti i evropske humanističke kulture na kojoj je izgrađena cijela Evropa, na vrijednostima slobode, jednakosti na čemu je zasnovan današnji demokratski svijet – rekao je Komšić.
Komšić je naglasio da 6. april nije običan datum za Grad Sarajevo, a ni za Bosnu i Hercegovinu te da ne smijemo zaboraviti zašto se taj dan slavi kao Dan Grada Sarajeva i podsjetio da su 6. aprila partizani umarširali u Sarajevo i oslobodili ovaj grad.
Komšić je kazao da se stiče utisak kao da smo se mi udaljili od tog datuma i od tog događaja jer je proteklo dosta vremena.
– Rekao bih čak da se i Evropa udaljila od toga, jer je akcija partizana 1945. i ulazak partizana u Sarajevo bio dio vojnih aktivnosti koje su se odvijale u cijeloj Evropi u borbi protiv fašizma i nacizma – kazao je Komšić.
Dodao je da taj dan treba promatrati u kontekstu evropske i svjetske borbe protiv fašizma i nacizma. Sarajevo je 6. aprila 1945. ušlo u evropsku i svjetsku povijest upravo po toj borbi protiv fašizma i nacizma, i naglasio da „mi smo postali dio evropske povijesti i evropske humanističke kulture na kojoj je izgrađena cijela Evropa, na vrijednostima slobode, jednakosti, na čemu je zasnovan današnji demokratski svijet“.
– Evropa se nije pretrgla u antifašističkoj borbi koja se odvijala u Bosni od 1941. do 1945.godine. Naši partizani nisu imali neku veliku podršku Evrope i evropsko priznanje za svoju borbu. Morali su voditi paralelno s oružanom borbom i političku borbu da se ta borba prizna u svijetu- ističe Komšić.
Dodaje, da usprkos tome našim partizanima nije bilo teško, oni su živote žrtvovali za svoju slobodu, za slobodu naših naroda i zajednice koju su gradili kroz tu borbu.
Zato je, prema njegovom mišljenju, važno da svakog 6. aprila podsjetimo na to.
– Mi jesmo postali dio Evrope 1945. godine po svemu, po vrijednostima za koje su se naši preci borili, ali Evropa nije postala dio nas, nažalost, ni danas. Evropa počinje u Sarajevu i ovdje završava. Ovdje se ona mora ogledati ko je i šta i dokle je došla u borbi protiv fašizma u svojoj vlastitoj kući. Nažalost, Evropa nema tu samorefleksiju – naglašava Komšić.
Zato je, dodao je Komšić, važno da mi uporno obilježavamo 6. april i da upozoravamo i govorimo o čemu se zapravo radi, nije to obična proslava rođendana jednog grada, ili dan kada jedan grad slavi svoje postojanje, te da je to mnogo značajnije za Sarajevo,“ iako možda drugi gradovi nemaju sudbinu koju ima Sarajevo, nama je to ovdje jako važno“.
Podsjetio je da je Sarajevo pobijedilo nacizam i fašizam, ne samo uz pomoć partizana koji su oslobodili grad i državu od nacista koji su ovdje bili, već da se se sve vrijeme od 1941. do 1945. godine borilo se svojom unutarnjom energijom sadašnjih građana koji su ovdje živjeli i koji su simbolizirani u imenu Valter. To je, kako kaže, unutarnja energija i ona je nepobjediva.
– Nema te oružane sile koja može probiti i uništiti tu energiju, i ta energija je sačuvana sve do 1992.godine i istom tom energijom građani ovoga grada su se suprotstavili fašizmu. Suprotstavili su se onima koji danas u Haagu odgovaraju za zločine raznih vrsta. To je ta energija ovoga grada ona živi i mi je ovim proslavama moramo održavati i poticati – istakao je gradonačelnik.
Govoreći o izgradnju gradske Vijećnice i problemima s kojima su se suočavali Gradska uprava i Kanton Sarajevo, Komšić je kazao da se vrše pripreme da zvanično 9. maja bude otvorena Vijećnica, a da za taj datum postoji više razloga, a jedan od njih je i 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom.
Podsjeća da su mnoge evropske zemlje, kao i Evropska komisija, donirali najveći dio sredstava za obnovu Vijećnice.Vijećnica će biti otvorena cijelog maja zbog manifestacije, ili će njena funkcija još malo pričekati jer nije lako preseliti Gradsko vijeće, i sve ostalo.
– Ima poteškoća, a mora se dobiti i upotrebna dozvola koju izdaje Federalno ministarstvo prostornog uređenja, a to ministarstvo je formiralo komisije koje će procijeniti sve izvedene radove i dati upotrebnu dozvolu – rekao je Komšić.
Međutim, naglašava, da je poteškoća u tome što nadzorni organ Evropske komisije vrši otvorenu opstrukciju u poslovima dobivanja upotrebne dozvole za Vijećnicu, te da „mi nemamo nad tim organom nikakav uticaj jer ga plaća Evropska komisija, mi imamo svoj nadzorni organ koji radi vrlo dobro i vrlo odgovorno“.
Međutim, Komšić kaže da nadzorni organ Evropske komisije opstruira radove komisija Federalnog ministarstva za prostorno uređenje i naše nadzorne komisije i da je o ovome izvijestio i Petera Sorensena, specijalnog predstavnika EU u BiH.
– Vijećnica će biti otvorena 9. maja sa njima ili bez njih, sviđalo se to njima ili ne -poručio je Komšić.
Najavljen je i dolazak Milana Bandića u Sarajevo, a Komšić je kazao da je uobičajeno da gradonačelnici prijateljskih gradova iz regije i Evrope dolaze na svečanosti, a gradonačelnik Bandić se najavio da će sa svojom porodicom prisustvovati svečanosti i Grad Sarajevo će biti njegov domaćin.
Trafika|Ba|Fena