Poslanici u hrvatskom Saboru složili su se danas da 10. juli treba proglasiti nacionalnim danom Nikole Tesle, a da Teslin spomenik, srušen 90-ih godina, treba vratiti u Gospić, piše Tanjug.
Saglasnost je, međutim, uslijedila poslije žučne rasprave, međusobnih prozivki, spominjanja ustaša i partizana i rušenja Teslinog spomenika.
Inicijativu da se proglasi Nacionalni dan Nikole Tesle podnijela su tri poslanika, Mirela Holi iz Partije održivog razvoja Hrvatske (ORAH), Davor Bernardić iz vladajuće Socijaldemokrtaske partije (SDP) i nezavisni poslanik Damir Kajin.
Njihov prijedlog podržala je i Vlada Hrvatske, ali uz dopunu da bi Dan Tesle trebalo da bude Nacionalni praznik – Dan nauke, tehnologije i inovacije.
Tokom rasprave Darko Milinović iz opozicione Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), “u ime Ličana” osudio je vanadalski čin miniranja i rušenja spomenika Tesli, i “s gnušanjem odbio insinuacije da Ličani i Gospićani ne žele natrag Teslin spomenik”.
“Hoće i ponosni su na hrvatskog naučnika, genija Teslu”, rekao je Milinović, odgovarajaći na prozivke SDP-ovca Nenada Stazića koji tvrdi da o povratku Teslinog spomenika ne treba pitati premijera, nego lokalnu vlast, i uticajne poslanike u Lici, među kojima je i Milinović.
Damir Kajin je pitao da li je neko odgovarao za rušenje Teslinog spomenika 1992, a takvu sudbinu je doživio, kako je ocijenio, jer nije bio dovoljno hrvatski.
“Tako se rušilo i tri hiljade partizanskih spomenika, pa gospodu iz HDZ ne čudi da je srušen i Teslin”, kazao je Kajin, dok je laburista Branko Vukšić ocijenio da “spomenik Tesli nisu srušili hrvatski rodoljubi, a oni koji su ga srušili, osramotili su Hrvatsku”.
Goran Marić iz HDZ kao prejednostavnu odbacuje tezu da je spomenik srušen samo zato što je Tesla Srbin.
“Nema dileme da je rušenje vandalski čin, ali su uzroci malo složeniji”, ocijenio je Marić, koji smatra da je rušenju pridonijelo stvaranje SAO Krajine i, kako je kazao, “srpsko-četnički napad na Hrvatsku”.
Pošto su “uspeli” od Tesle da dođu do ustaša i partizana, poslanik Jasen Mesić je podsjetio da je “HDZ-ova Vlada 2005. puno uložila u novi muzejski centar u Smiljanu, uredila Teslinu kuću, napravila odlivak spomenika…”.
U ime Samostalne demokratske srpske stranke, Milorad Pupovac je pohvalio “hrabru politiku jedne Vlade kojoj je bilo stalo do sređivanja
međuetničkih odnosa”, poručivši da Tesla nije značajno ime hrvatske, niti srpske, već ljudske istorije.
Ta stranka će, kazao je on, podržati proglašenje nacionalnog dana kada dobije odgovor kada će se srušeni spomenik u Gospiću vratiti tamo gdje je bio.
“Ako ne, treba ga vratiti gde ga niko neće dirati i gde će biti vidljiv”, rekao je Pupovac.
Nezavisna poslanica Jadranka Kosor predlaže saborsku komisiju koja bi radila na tome da se spomenik Tesli što prije vrati na mjesto gdje pripada.
U raspravi se iz HDZ-a čulo i da je diskusija o Tesli “šaka jada, nula kuna”, da su Kajin i Pupovac “obični raspirivači mržnje”, a da se Tesla, koji je ne vlasništvo, nego blagodet čovječanstva, “vjerovatno okreće u grobu kad čuje što o njemu govore”.
On je optužio kolege za “manipulaciju pameću”, jer je, kako je kazao, “po Gospiću palo hiljade granata, ginula su deca, a oni se čude da je neko srušio neki spomenik”.
Trafika|Ba|Agencije