Netflixov projekt pod nazivom “The Queen's Gambit” koji je 2021. godine odnio nagradu dva Zlatna globusa, oduševio je ljubitelje filma širom svijeta, a radnjom serije su posebno bili oduševljeni ljubitelji šaha.
Ipak, iako su brojni šahisti s velikom pažnjom gledali Netflixovu mini seriju, postoje detalji koje možda i ne baš tako upućeni ljubitelji ovog sporta ne znaju, a vezani su za snimanje serije ili za život samih glumaca.
Netflixova serija temelji se na istoimenoj knjizi Waltera Tevisa iz 1983. godine
Walter Tevis rođen je 1928. godine u San Franciscu, a knjigu po kojoj je snimljena serija napisao je godinu dana prije svoje smrti. Neki aspekti priče glavnog junaka izvučeni su direktno iz njegovih vlastitih iskustava. Prema izvještavanju Davida Hilla za The Ringer, Tevis je naučio igrati šah sa sedam godina, ali nije se profesionalno takmičio sve dok nije postao punoljetan.
Tevis je napisao i druge romane koji su adaptirani u filmove
Poput Beth, Tevis je veći dio svog djetinjstva proveo u Lexingtonu u državi Kentucky. Kao što je Hill objavio za The Ringer, prije nego što se Tevis ozbiljno zainteresirao za šah, bio je opsjednut bilijarom. Na kraju je napisao kratku priču koju je kasnije proširio u roman koji je nadahnuo istoimeni film “The Hustler” (1961).
Kreatori serije konsultirali su se sa šahovskim stručnjacima, uključujući Garryja Kasparova
Veći dio knjige oslanjao se na savjete istaknutog instruktora šaha Brucea Pandolfinija, pa je tvorac serije Scott Frank doveo i Pandolfinija i Kasparova kao savjetnike. U jednom trenutku, Kasparov je čak pozvan da glumi lik Vasilija Borgova.
Bethina je priča slična stvarnom šahovskom majstoru
Šahovski majstor Kasparov usporedio je Betinu priču s “ženskom verzijom” stvarnog života američkog velemajstora Bobbyja Fischera. Fischer je preminuo 2008. godine u dobi od 64 godine. New York Times opisao je njegov stil igre riječima koje bi također mogle odgovarati Bethinom posebnom stilu igre.
Glumci su igrali sve šahovske partije u seriji
U oktobru je Scott Frank izjavio da iako su instruktori šaha kreirali svaku partiju u seriji, glumci su pamtili sve potezi i igrali mečeve te su tačno znali gdje figure tokom partija trebaju biti smještene.
Veći dio serije sniman je u Njemačkoj i Kanadi
Prema informacijama medija, nekoliko dijelova serije snimljeno je u Berlinu, a Bethina kuća i druge lokacije smještene su u Kanadi, tačnije Ontariju.
Glumica Anya Taylor-Joy pojavila se u nekoliko poznatih filmova i u kultnoj TV seriji
Dobitnica Zlatnog globusa za ulogu Beth u “Queen's Gambit”, glumila je u nekoliko filmova koji su poznati široj javnosti poput “Split” (2016.), “Glass” (2019.) i “Emma”. (2020), kao i u seriji “Peaky Blinders.”
Iako je serija smještena uglavnom u šezdesetim godinama, ženama je bilo dozvoljeno da se natječu na Svjetskom šahovskom prvenstvu tek tokom osamdesetih godina
Prema izvještaju Jennifer Bisset za CNET, mađarska šahistkinja Judit Polgar postala je najmlađi velemajstor u šahu u historiji sa samo 15 godina 1991. godine. Prije nego što je dospjela na vrh, njena starija sestra, Susan Polgar, borila se za pravo žena da učestvuju na Svjetskom prvenstvu u šahu 1986. godine.
Scene u kojima Beth gleda prema stropu kako bi vizualizirala poteze na šahovskoj ploči nisu potpuno nerealne.
Šahisti možda u stvarnom meču neće imati pomoć timova za specijalne efekte koji su dio scenarija snimanja filma, ali šahista Magnus Carlsen u jednom od intervjua naglasio je kako profesionalci često na ovakav način skreću pogled sa šahovske ploče kako bi vizuelizirali naredni potez.
Od 23. novembra 2020. godine, “The Queen's Gambit” službeno je najgledanija Netflixa serija ovakvog formata
Prema Deadlineu, u prvom mjesecu nakon emitiranja, seriju je pregledalo 62 miliona ljudi, a uvrštena je u 10 najboljih u 92 zemlje, dok je na prvom mjestu završila u ukupno 63 države svijeta.
Deadline je također naglasio da je serija učinila i šah sve popularnijim sportom među mlađom populacijom.