S obzirom na povećan broj posjeta Nacionalnom parku Una u prva dva mjeseca prošle godine, od čak 400 posto u odnosu na isti period godinu prije. Očekivanja su bila da 2020. godina bude rekordna u odnosu na prethodne. Međutim, pandemija koronavirusa onemogućila je taj rast te uveliko otežala poslovanje. Amarildo Mulić, direktor JP Nacionalni park Una, za Poslovne novine kazao je kako su na početku pandemije prešli na krizni menadžment, te da im je cilj bio da osiguraju obavljanje osnovne djelatnosti, a to je očuvanje i zaštita prirodnih i drugih vrijednosti na području Nacionalnog parka.
„Drugi cilj nam je bio da na održimo na zdravim nogama NP, što smo i uspjeli, preduzeće je ostalo solventno, likvidno i bonitetno. Smanjili smo planirane troškove, odnosno aktivnosti koje smo mislili realizovati prošle godine. Naša procjena je bila da bi 2020. godina imala uzlaznu putanju za NP, da je sve bilo normalno. U svim segmentima bismo imali rast i poboljšan kvalitet rada“, istakao je Mulić.
U 2019. godini NP Una posjetilo je 120.000 posjetilaca, a u 2020. očekivali su povećanje od 20 posto. Onime što nude pobudili su interes turističkih tržišta, ne samo Bosne i Hercegovine, već i regionalnih, evropskih, ali i svjetskih.
„Da je bila normalna godina, zabilježili bismo turistički bum, ne samo mi u Nacionalnom parku Una, već i i svi u cijeloj BiH. Međutim, desila se pandemija i mi još uvijek radimo pod otežanim uslovima. Prošle godine imali smo preko 51.000 posjeta. NP Una je proteklog ljeta bio otkrovenje za bh. građane, gdje smo kroz promotivne aktivnosti učinili da NP Una i ovaj dio BiH budu veoma interesantni posjetiocima. Od ukupnog broja, 90 posto njih bilo je iz naše zemlje, a ostalih deset posto iz zemalja regiona, Evrope i svijeta. Ova pandemija je dobro došla nama Bosancima i Hercegovcima da promijenimo percepciju i da više cijenimo domaće turističke destinacije“, istakao je Mulić.
Novim uslovima prilagodili su se na način da su snizili cijene u odnosu na ranije, a nudili su i porodične pakete, koji su i dalje u ponudi, što se pokazalo kao izuzetno dobro za domaće posjetioce.
„Očekujemo da ćemo nastaviti dobro poslovanje i u ovoj godini, a finansijsku stabilnost osigurali smo dobrim, domaćinskim poslovanjem svih ovih godina. Nacionalni park Una pokazao je da je postao perspektiva razvoja ovog dijela BiH, a naša finansijska stabilnost prepoznata je i od mnogih nezavisnih agencija gdje smo kroz analizu finansijskog poslovanja još jednom potvrdili da smo pouzdani, da imamo dobro poslovanje, procjenu, planiranje, te da se dobro prilagođavamo promjenama“, kazao je Mulić.
Svojim posjetiocima svake godine nude nešto novo, zajedno sa partnerima obogaćuju ponudu, a ono na čemu su skoro radili jeste i označavanje i formiranje novih pješačkih, rekreativnih i biciklističkih staza. Ono što je veoma značajno jesu infrastrukturni projekti koji će tek u narednom periodu dati benefite, kako za NP, tako i za sve subjekte koji su poslovno vezani za NP.
„Zahvaljujući Vladi Federacije, koja je i naš osnivač, Gradu Bihać i Vladi USK-a, sufinansirali smo izgradnju vodovoda od mjesta Orašac do Štrbačkog buka, doveli smo vodu i u naselja koja su godinama bila bez pitke vode, a stvorili smo i uslove za dalji razvoj tog područja. U završnoj smo fazi realizacije prve faze modernizacije asfaltiranja pristupnog puta prema vodopadu Štrbački buk, a završetak radova očekujemo krajem marta, najdalje do polovine aprila. Zahvaljujući tome, posjetilačku zonu Štrbački buk imat ćemo u boljem ambijentu i tako ćemo bolje upravljati posjetama i stvarati kvalitetniju ponudu. Na ovaj način ćemo ponudu podići na viši nivo. Ono što je novina, a što ćemo raditi u narednom periodu jeste povezivanje mjesta Kulen Vakuf sa srednjovjekovnim gradom Ostrovica žičarom. Prva faza je izrada idejnog projekta, zatim će doći do izrade glavnog projekta i kada budemo imali cijelu dokumentaciju onda ćemo moći biti ozbiljni i za traženje finansijskih sredstava za izgradnju te atrakcije kojom bismo obogatili turističku ponudu na području NP Una“, kaže direktor ovog javnog preduzeća.
Za ljubitelje ribolova već imaju tradicionalno uspostavljene fly fishing revire, a imaju i revire za tradicionalan način ribolova. NP Una ima i dobru saradnju sa agencijama koje se bave organizacijom raftinga i kajaka divljim vodama, te je ovo područje kroz organizaciju takvih događaja prepoznato i kao destinacija za avanturističke oblike turizma. NP Una ima preko 200 kilometara obilježenih pješačkih, rekreativnih i biciklističkih staza, što daje mogućnost za ostanak na duži period.
Ono što je značajno, a na čemu u NP Una rade, jeste upis u UNESCO registar svjetske prirodne baštine sa vodopadom koji se nalazi u posjetilačkoj zoni Martin Brod.
„Inicijativu smo pokrenuli još 2017. godine i ona je prihvaćena i od državne komisije za odnose sa UNESCO-om, te smo u fazi završetka nominacijskog fajla, koji radi ekspertni tim formiran od Ministarstva okoliša i turizma FBiH i JP NP Una. Nominacijski fajl je urađen i do septembra ćemo uraditi plan upravljanja za tu zonu i onda očekujemo posjetu stručnjaka UNESCO-a i siguran sam da ćemo onda i zvanično biti kandidat sa ovim našim projektom. Upisom u registar svjetske prirodne baštine pozicionirali bismo NP Una na ekološkoj i turističkoj mapi svijeta, što bi nam mnogo značilo“, zaključio je Mulić.
Minela Pamuk