Šest negativnih posljedica svakodnevnog ispijanja velikih količina kafe

Ako ste obožavatelj kafe, već znate da ispijanje četvrte ili pete šoljice kafe može izazvati osjećaj nervoze ili nemira. No, postoje i mnoge druge vrlo stvarne nuspojave pijenja više od četiri šoljice kafe (ili 400 mg kofeina, što ne biste trebali premašiti), prema zdravstvenim stručnjacima klinike Mayo.

1. Glavobolja

“Kad se kofein redovito konzumira, tijelo postaje ovisno o njegovim učincima”, piše Kelli Tornstrom, medicinska sestra iz klinike Mayo, te dodaje: “A budući da kofein sužava krvne žile koje okružuju mozak, kada se zaustavi njegova konzumacija, krvne žile se povećavaju. To uzrokuje povećanje protoka krvi oko mozga i pritiske na okolne živce. To onda može uzrokovati glavobolju. Glavobolje uzrokovane odvikavanjem mogu trajati nekoliko tjedana jer je tijelu potrebno neko vrijeme da se prilagodi da nema kofein u svom sustavu.”

2. Učestalo mokrenje ili nemogućnost kontroliranja mokrenja

Kofein je diuretik, što znači da može stimulirati mjehur i uzrokovati češće odlaske u kupaonicu. Ako ste doživjeli ovaj simptom, možda biste trebali razmisliti o svojoj konzumaciji kafe, savjetuje Eat This, Not That.

3. Ubrzani otkucaji srca

Postoji niz stvari koje mogu uzrokovati tahikardiju, odnosno stanje kada vam srce poveća broj otkucaja na više od 100 puta u minuti “zbog stanja koja nisu povezana s normalnim fiziološkim stresom”, poput vježbanja, pišu stručnjaci s klinike Mayo. Ispijanje prevelike količine kafe je jedan od mogućih uzroka.

4. Podrhtavanje mišića

“Esencijalni tremor” je neurološki poremećaj koji može rezultirati podrhtavanjem tijela ili gubljenjem kontrole nad tijelom.

“Drhtanje se uglavnom događa u vašim rukama – posebno kada radite jednostavne zadatke, poput pijenja iz čaše”, izvještava klinika Mayo.

Ta podrhtavanja može potaknuti i prekomjerna konzumacija kofeina.

5. Nesanica

Ako se želite naspavati, stručnjaci iz klinike Mayo savjetuju da izbjegavate bilo kakve izvore kofeina čak 10 sati prije odlaska na spavanje. Isto vrijedi i za ostale stimulanse.

“Stimulativni učinci nikotina i kofeina trebaju sate da se istroše i mogu negativno utjecati na kvalitetan san”, pišu iz klinike Mayo.

6. Nervoza

Prema dr. Craigu N. Sawchuku, upotreba kofeina povezana je s osjećajem nervoze i tjeskobe. Ako se borite s osjećajima tjeskobe, on nudi sljedeći savjet: “Izbjegavajte napitke s kofeinom. Oni mogu učiniti da se osjećate nervozno i ​​mogu ometati san.”

Međutim, također napominje: “Ako je vaša anksioznost ozbiljna ili ometa vaše svakodnevne aktivnosti ili uživanje u životu, možda će vam trebati savjetovanje, lijekovi ili neki drugi tretmani.”

IZVOR: Index.hr