Za Republiku Srpsku je 21. novembar, dan kada je u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, značajan datum, a o značaju tog datuma govori i to što se on obilježava kao praznik Republike Srpske, saopšteno je iz kabineta predsednika Milorada Dodika.
Time se, kako se navodi, iskazuje i opredeljenje za poštovanje Dejtonskog sporazuma, kao međunarodnog ugovora kojim je, ne samo završen rat u BiH već i određeno postojanje i sistem funkcionisanja BiH kao složene države.
U dokumentu koji objavio kabinet predsednika pod naslovom “Dejtonska struktura BiH i pravni položaj RS-a” navodi se da “tragični sukob u regionu”, kako rat u BiH karakteriše Dejtonski sporazum, “ima različite poglede od naroda u BiH”.
Za Bošnjake je to bila agresija Srbije (tada SRJ), ponekad se spomene i Hrvatska, na “međunarodno priznatu državu Republiku BiH“.
“Za Srbe je to bio građanski rat u kome su ratovali svi narodi protiv svih, uz međunacionalni rat Bošnjaka u zapadnoj Krajini. Kod Hrvata i nema decidiranog izjašnjavanja, mada se ponekad priklanjaju verziji o agresiji, ali samo od strane Srbije”, navodi se u dokumentu koji su preneli mediji.
Odsustvo zajedničkog pogleda na prošlost i nije toliko problematično, jer ga, kako se konstatuje, nikada neće ni biti.
“Mnogo puta je ukazano da je Bosna i Hercegovina neuspješna država. Nepostojanje većinske identifikacije sa sadašnjom Bosnom i Hercegovinom, u osnovi ima nerješene međunacionalne sukobe ispoljene u građanskom ratu. Neće ih ni riješiti, jer ne postoji neophodan kvantum istovjetnih pogleda na zajedničku budućnost, što dovodi do opšteg nezadovoljstva i stagnacije”, ocenjeno je u dokumentu iz Dodikovog kabineta.
Čak i ono što je, kako se dodaje, doskora bilo nesporno – evropske integracije, “blijedi i ustupa mjesto evroskepticizmu”.
Razloga je više – od dugotrajnosti puta ka punopravnom članstvu s neizvjesnom završnicom, do teškoća same Evropske unije i njenih članica. U takvoj situaciji, Evropska unija sve više pokazuje nemogućnost, pa i nespremnost na dalje širenje, do daljnjeg, postavljajući sve brojnije i nove uslove, koji se kod potencijalnih kandidata, prepoznaju kao prepreke”, piše u dokumentu.
Kao primjer se navodi presuda Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić-Finci“ koja je, kako se ocjenjuje, nepotrebno i besmisleno postavljena kao uslov za “kredibilnu aplikaciju za status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji”.
U Republici Srpskoj 21. novembar je entitetski praznik i neradni dan jer se, prema važećem zakonu, obilježava Dan uspostavljanja Opšeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odnosno godišnjica parafiranja Dejtonskog sporazuma.
Godišnjica parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma uvršćena je u Zakon o praznicima Republike Srpske kao entitetski praznik.
Tanjug|Trafika|Ba