Zagađenje zraka košta Evropu 166 milijardi eura godišnje, navodi se u današnjem izvještaju u kojem se ispituju troškovi prerane smrti, bolesti i izgubljenih radnih dana zbog onečišćenja zraka u 432 evropska grada.
Izvještaj, koji je izradila organizacija CE Delft za Evropsku alijansu za javno zdravstvo (EPHA), nevladinu platformu sa sjedištem u Briselu, proučava 432 grada u 27 zemalja Evropske unije, Ujedinjenog Kraljevstva, Norveške i Švicarske, piše Evening Express.
Studija upoređuje tri glavna onečišćivača zraka – čestice, ugljen dioksid i ozon, te njihove troškove povezane s liječenjem, smanjenog životnog vijeka ili bolesti poput teškog hroničnog bronhitisa…
London predvodi gradove s najvišim troškovima povezane sa onečišćenjem (11.4 milijarde eura), ispred Bukurešta i Berlina, dok je Pariz na sedmom mjestu.
– Naše istraživanje otkriva koliko je otrovni zrak štetan za zdravlje, ali i koliko značajnih nejednakosti postoji između različitih evropskih zemalja – kaže glavni tajnik EPHA-e Sascha Marschang i dodaje da situaciju mogu poboljšati politike javnog prijevoza, a gradovi mogu smanjiti troškove potičući mobilnost koja ne zagađuje okolinu.
Zagađenje zraka u gradovima posljedica je nekoliko faktora – prijevoza, grijanja domova ili čak industrijskih ili poljoprivrednih aktivnosti.
Iako je teško precizno procijeniti udio svakog od ovih sektora, izvještaj se bavio prijevozom i procijenio da porast broja automobila u gradu za samo jedan posto povećava socijalne troškove za gotovo 0,5 posto.
– Moramo se potruditi prijeći na prijevoz koji manje zagađuje – hodanje, vožnju biciklom i električna vozila – dodao je Marshang.
Zagađenje zraka odgovorno je za 480.000 preranih smrtnih slučajeva u Evropi, navodi Evropska agencija za okolinu (EEA), a te brojke će i dalje rasti.