Da li ste previše popustljiv roditelj?

Gotovo da ne postoji roditelj koji sebi nikad nije postavio pitanje – da li sam previše popustljiv prema svom djetetu?Osnovni razlog tome je strah roditelja da ne odgoji razmaženo dijete, sa kojim nikako neće moći da izađe na kraj kad bude malo starije.

Međutim, koliko god se trudili, konsultovali se sa stručnjacima i čitali literaturu na ovu temu, kao da ne možemo sami sa sobom da se dogovorimo – da li smo previše popustljivi prema svom djetetu.

Ni jedan roditelj zapravo ne želi da sa djetetom ima neprijateljske odnose. Međutim prijateljski odnos je vrlo nezahvalan kada je prisutan između roditelja i djeteta, jer vas dijete tada ne smatra autoritativnom osobom. Potrebno je da sa djetetom izgradite takav odnos u kom će vas ono smatrati osobom na koju se ugleda, kojoj može da vjeruje i sa kojom može o svemu da razgovara.

Znamo, zvuči lako, ali je u praksi teško izvodljivo. Suočeni smo sa dvije krajnosti.

Jedna se odnosi na strogoću po pitanju vaspitanja djeteta, a druga obiluje strahovima da ga ne upropastimo za cijeli život ako na njega povisimo ton.

Ako ste saglasni sa većinom psihologa, pedagoga i drugih odgovornih lica koja tvrde da metode kažnjavanja koje su nekad uveliko bile korišćene, zapravo nisu toliko efektne i čak imaju suprotan efekat, onda ste vjerovatno u toj nekoj sivoj zoni. Ona se manifestuje strahom da ne pređete na teritoriju u kojoj dijete postaje šef, a vi pokušavate da povratite vlast.

Kako se ova zamišljena linija prelazi?

Kriva je zapravo ljubav. Zvuči banalno, ali iz silne želje da svom djetetu pružimo sve na svijetu, zaboravljamo da je mu potrebno objasniti da sve ima svoje vrijeme, mesto i najvažnije – da postoje granice. Na ovaj način djetetu se predočava da se svijet ne vrti oko njega, što je najgore sa čim može da odrasta.

Zadatak roditelja je da shvate da su oni zaduženi za oblikovanje tako male i krhke ličnosti kao što je njihovo dijete. Ono će vas testirati, izvoditi iz takta nebrojano mnogo puta, poigravati se vašim strpljenjem i pomjerati granice koje ste mu postavili. Tokom učenja gdje su granice, roditelj mora ostati dosljedan sebi. Jedna ista donesena odluka danas, mora da važi i sutra, inače će dijete dobiti sasvim nejasnu sliku o tome šta smije, a šta ne smije da radi.

Primjeri koje ćemo navesti pomoći će vam da procijenite da li ste previše popustljivi prema djeci:

  • ako vaše dijete plače na sav glas i valja se po podu kada mu nešto zabranite, to je sasvim očekivano za ono koje ima do tri godine. Međutim ako to radi i sa 6 godina, znači da mu niste dovoljno jasno stavili do znanja gdje su granice
  • ako vaše dijete ne zna da se druži sa drugom djecom bez potrebe da vlada situacijom, znajte da ste mu previše udovoljavali.
    ako je vaše dijete uvijek nezadovoljno i ljuto
  • ako isto ima previše igračaka, a ne igra se njima i uvijek ih traži još
  • ako ste primijetili da ima više kilograma nego što je normalno za njegov uzrast to je jasan pokazatelj da ste previše puta odobrili zamjenu zdravih obroka slatkišima
  • ako ne obavlja ništa samostalno i očekuje da vi iza njega sakupljate igračke

Sve su ovo stvari sa kojima se možete izboriti ako zaista budete riješeni. Imajte na umu da nema savršenih roditelja, već samo onih koji se konstantno trude da budu što bolji.

Izvor: Ženski magazin Foto: Guliver/Getty Images