20 godina od otvorenja američke ambasade u BiH

Prije tačno 20 godina, 10. novembra 1993., Vlada Sjedinjenih Američkih Država otvorila je diplomatsko predstavništvo jedne države na teritoriji druge. Radilo se o Ambasadi SAD-a u Bosni i Hercegovini. Ta druga država na čijoj je teritoriji predstavništvo otvoreno bila je Austrija. Nakon ovog čina, prije tačno 20 godina, prva Ambasada SAD-a u BiH počela je s radom na drugom spratu Ambasade SAD-a u Austriji.

Ovo je u autorskom tekstu za današnji “Dnevni avaz” napisao prvi američki ambasador u BiH Viktor Jakovič.

– Bio sam izabran za prvog američkog ambasadora već 1992. godine, nedugo nakon što su SAD i druge države Evropske unije priznali BiH kao neovisnu državu. Na početku, Ambasada je radila u Vašingtonu. Nakon toga, s malobrojnim osobljem, počeo sam raditi u Beču, stalno putujući u BiH – od novembra 1993. do polovine 1994., kada se Ambasada preselila u Sarajevo – podsjetio je Jakovich.

Četvrtog jula, koji je Dan nezavisnosti SAD-a, otvorena je Ambasada “tamo gdje je ona i trebala biti – na teritoriji BiH i u Sarajevu”.

 

Trafika|Ba|Avaz

– Čak i tada zadržali smo urede u Beču, barem neko vrijeme, kako bismo mogli osigurati podršku i komunikacije za novu operaciju u Sarajevu. To „dvostruko sjedište” bilo je jedinstvena pojava u diplomatskoj historiji SAD-a – naveo je Jakovich.

Tokom ratnog perioda devedesetih, malobrojno osoblje i Jakovich stalno su putovali na relaciji Sarajevo – Beč.

– Naši izvještaji iz glavnog grada, s linija fronta u regionu, iz sela… osigurali su Vladi SAD-a jedinstvene dokumente iz prve ruke, izvještaje o tome šta se dešava i kako se ljudi bore ne samo da prežive nego i da sačuvaju svoje opredjeljenje da grade bolju budućnost. Ponosio sam se objektivnošću izvještavanja, sadržajnošću urađenoga pod zastrašujućim okolnostima, ali i žilavošću svojih saradnika koji su željeli ispričati priču o ratnoj Bosni – naveo je.

Dio malo poznate historije otkriva kako su inovativnost i kreativnost pokazane u tim prvim danima kroz misiju s dva sjedišta – u Beču i Sarajevu – utrle put vrijednoj liniji komunikacije i podrške između SAD-a i BiH.

– Djelimično zbog svoje reputacije kao neovisnog izvještača, bilo je nekoliko pokušaja da se Ambasada zatvori. Ponekad su ti pokušaji bili zaogrnuti brigom za sigurnost. Pravnici State Departmenta izjavili su da je koncept „dvostrukog sjedišta” stvoren da funkcionira sve dok šalje izvještaje ili iz Sarajeva ili iz Beča. A naši su izvještaji dolazili, uglavnom i neprekidno, iz Sarajeva! Imam mnogo uspomena na događaje od prije 20 godina. Nisu svi sretni. Ali, htio bih  podsjetiti na pozitivne događaje koji su se odvijali u bosansko-američkim odnosima – piše Jakovich.

Danas u Sarajevu u punom kapacitetu radi Ambasada SAD-a. Kroz dobro i talentirano vodstvo i osoblje, ona danas provodi potpuno drugačiji, mnogo moderniji mandat koji im je dao Vašington. I to radi profesionalno i učinkovito.

– No, Bosna i Hercegovina i danas je podijeljena i, nažalost, ta podjela negativno se odražava na šanse da se vaša domovina pridruži Evropskoj uniji i NATO-u. Ipak, građani BiH znaju šta treba kako bi se preživjelo i očuvala odlučnost za bolje sutra. To su napravili toliko puta u historiji.
Iz tog razloga imam povjerenje u duh i snagu građana BiH, koji mogu prevladati teškoće i jednog dana zauzeti svoje mjesto u euroatlantskim institucijama koje im s pravom pripada. Jer, Bosne i Hercegovine uvijek je bilo i bit će je! – zaključio je prvi američki ambasador u BiH.