Goran Čerkez, član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i pomoćnik ministra za javno zdravstvo danas je najavio da će početkom sljedeće sedmice doći do popuštanja određenih mjera, posebno one koja se odnosi na zabranu kretanja starijih od 65 i mlađih od 18 godina, javlja Anadolu Agency (AA).
Prema Čerkezovim riječima u posljednja 24 sata u FBiH je testirano 779 osoba, od čega je njih 14 bilo pozitivno. Tako je Do sada je u ovom bh. entitetu potvrđeno 784 slučaja zaraze novim koronavirusom, a ukupno je urađeno 11.975 testiranja.
“Trenutno u FBiH imamo 61 hospitalizovanog pacijenta, od toga sedam naših sugrađana na respiratorima. Ono što je jako bitno i podatak, koji nas na neki način čini optimističnim, je da imamo 169 sugrađana koji su se opravili, u protekla 24 sata njih 26. Dakle, broj oporavljenih značajno raste, imamo kontinuitet broja pozitivnih na testiranje, nema nikakvih povećanja, što će nam biti dobra baza za popuštanje određenih mjera već tokom narednog tjedna“, naglasio je Čerkez.
Dodao je da su u FBiH do sada od posljedica zaraze koronavirusom preminule 32 osobe, 18 muškaraca i 14 žena. Među njima su 22 osobe bile strije od 65 godina.
“Jako je važno reći da u narednom periodu s početkom narednog tjedna na osnovu naših preporuka Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva očekujemo i da Federalni stožer civilne zaštite prihvati predložene mjere, a to su prvenstveno mogućnosti izlaska osoba preko 65 godina u određenim terminima, kao i djece. Nadamo se da ćemo period prvomajskih praznika provesti ne na roštiljima nego pod punom ličnom zaštitom, da ne bi dovodili sve ovo što je do sada urađeno u neki rizik, jer nam to ne treba“, upozorio je Čerkez.
Najavio je da će se mjere ukidati sukcesivno, ali i da to neće značiti da se stanovništvo u FBiH vraća normalnom životu. Naprotiv, istakao je da će biti neophodno pridržavati se prije svega fizičkog razmaka između ljudi te nositi maske i rukavice i redovno prati ruke.
“Pratićemo sve šta se dešava. Molim stanovništvo na strpljenje, ako smo već do sada imali strpljenja, još malo. Prvenstveno da se ne vode mjerama koje su u regionu, ako se neka popuštanja dešavaju prije nego kod nas. Moramo znati da je BiH prvi slučaj imala 9. marta, za razliku od recimo Hrvatske koja ga je imala 25. februara. Prema tome moramo biti vrlo oprezni, postupno mjere ukidati, omogućavati postepeno normalizacije života“, kazao je Čerkez.
Psiholog, prihoterapeut i porodični savjetnik Irina Puvača istakla je da je segment mentalnog zdravlja veoma dobro sistemski odgovorio na krizu izazvanu pandemijom koronavirusa.
“Projekat nentalno zdravlje, zajedno sa našim dugogodišnjim partnerima Federalnim ministarstvo zdravstva pod pokroviteljstvo Vlade Švicarske je pomogao da se taj još bolje iskoordinira“, rekla je Puvača i dodala:
“Ono što je jako bitno za generalno stanovništvo jeste da su se kroz centre za mentalno zdravlje odmah uspostavile linije za podršku svim stanovnicima koji osjećaju simptome, a to su prvobitno strah, nakon nekog vremena strah i anksioznost, poslije određenog vremena anksioznosti javljaju se osjećaj bezvoljnosti, pad apetita, koncentracije i vremenom sve više razmišljamo o budućnosti koja nam je potpuno neizvjesna, a na nju ne možemo da utičemo“.
Puvača je naglasila da se potom javljaju i prvi simptomi depresije te da je vrlo bitno da takve osobe telefonski potraže stručnu pomoć kroz centre za mentalno zdravlje.