ORGANSKA HRANA – šta je to i je li bolja od obične?

Organska hrana je danas sigurno in. Danas gotovo ne postoji supermarket s čijih polica organsko voće i povrće, meso, mlijeko, jaja ne poziva potrošače na kupnju. Prema IFOAM organska poljoprivreda predstavlja sistem proizvodnje koji održava zdravlje zemljišta, ekosistema i ljudi.  Organska poljoprivreda kombinuje tradiciju, inovacije i nauku u korist zajedničke životne sredine i promoviše fer odnose i dobar kvalitet života svih onih koji su u nju uključeni. Oko polovine populacije danas živi u urbanim područjima, prodavnice u kojima se nabavlja svježe voće i povrće postaju veoma važan izvor za snadbijevanje lokalnog stanovništv. Prema nekim istraživanjima 58% stanovništva spremno je platiti skuplje hranu za koju se garantuje da je zdrava.  Stalni rast tržišta organskih proizvoda, rast površina i broja organskih farmi i proizvođača ukazuju da je razvoj organske proizvodnje u stalnom usponu. Tržište organskih proizvoda je još uvijek nezasićeno, tj. potražnja je veća od proizvodnje, tako da ih mnoge zemlje kontinuirano uvoze.

Često bismo željeli kupiti neki organski proizvod, ali nemamo dovoljno informacija koje su glavne karakteristike tog proizvoda. Organska proizvodnja nezamisliva je bez kontrole i označavanja proizvoda i zbog toga svaki proizvod koji želi nositi oznaku „organski“, mora biti proizveden po strogim pravilima u skladu sa  Zakonom o poljoprivrednoj organskoj proizvodnji. Da bi neki proizvod bio označen kao organsk najmanje 95% težinskog udjela sastojaka čine organski sastojci poljoprivrednog porijekla, a cijena organskih proizvoda je skuplja od 20 pa negdje i čak i do 50 % u odnosu na konvencionalne proizvode. Kada se naznači izraz „organski proizvod“ pri označavanju se mora navesti i kodni broj kontrolnog tijela čijoj kontroli podliježe subjekt kod kojeg je obavljena završna faza proizvodnje ili prerade. Izraz “organski proizvod” može biti naznačen na proizvodu i može se koristiti pri označavanju u promotivnim materijalima ili komercijalnim dokumentima samo ako su proizvod i njegovi sastojci ili sirovine dobiveni u skladu sa pravilima utvrđeni  zakonom i propisima donesenim na osnovu njega. Izraz “organski proizvod” može se koristiti i pri označavanju i prezentiranju sirovih i neprerađenih poljoprivrednih proizvoda ako su oni proizvedeni u skladu sa pravilima utvrđenim zakonom i propisima donesenim na osnovu njega.

Prilikom kupovine proizvoda treba se voditi računa jer naljepnica „natural“ i „organic“ nije isto. Naljepnica „natural“ općenito znači da neki proizvod nema umjetnih boja,okusa ili konzervansa. Ne odnosi se na metode ili materijale koji se koriste za proizvodnju prehrambenih sastojaka.

Zašto je bitno šta pažljivo biramo šta jedemo? Zašto odabrati organsko voće i povrće pored rafova punih namirnica koje su istog oblika, boje i veličine, i izgledaju kao da su serijski proizvedene?

Brojne su studije koje su se bavile pitanjem poređenja nutritivne vrijednosti organske i konvencionalne hrane, i iako su stručnjaci daleko od konsenzusa, sve je više naučnih dokaza da bi organska hrana uistinu mogla imati veću hranjivu vrijednost od one uzgojene konvencionalnim metodama. Prema nekim naučnim studijama broj korisnih antioksidanata koje bi čovjek konzumirao ako bi se prebacio u potpunosti na organske proizvode, bio bi jednak dupliranju konvencionalne hrane na dnevnom vivou. Procentualno izraženo to je 20 do 40% uvećanja antioksidanata u organizmu, ali bez istovremenog povećanja kalorija.

Koliko su pesticidi i hemikalije naširoko korišćene u konvencionalnoj poljoprivrednoj proizvodnji štetne po zdravlje ljudi?

Nepobitna je činjenica da konvencionalno uzgojena hrane sadrži više sintetskih pesticida (herbicida, fungicida i ostalih hemikalija). Iako je opći stav da se ti agensi koriste u nedovoljnim količinama da bi mogle naškoditi zdravlju, ipak postoje indicije o štetnom djelovanju. Vjeruje se, čak,  da je konzumacija konvencionalne hrane, i u njima sadržanih pesticida, uzrok sve većeg broja alergijskih reakcija u djece. Velike presječne studije pokazuju da osobe koje konzumiraju ogansku hranu imaju 25% manje kancera. Ovo je pokazala francuska studija na 69000 ispitanika koja je objavljena u časopisu American Medical Association. Harvard University T.H. Chan School of Public Health Environment and Reproductive Health objavio je 2018.godine podatke a na osnovu provedene studije, o povezanosti ostataka pesticida i problema neplodnosti.

Međutim, unatoč uvriježenom mišljenju da za uzgoj organskih proizvoda se ne koriste pesticidi, na organskim farmama se koriste pesticidi. Razlika je u tome što oni koriste samo prirodne pesticide, a ne sintetičke pesticide koji se koriste na uobičajenim komercijalnim farmama.

Prilikom kupovine organskih proizvoda treba se voditi računa ko je vršio kontrolu tih proizvoda tj.ko je vršio certifikaciju. Dosta malih poljoprivrednih proizvođača ne u vrše certifikaciju zbog nemogućnosti izdvajanja sredstava za certifikat. Recertifikacija se vrši svake godine tako da se svake godine moraju izdvajati sredstva za to. Jedino certifikat može biti dokaz da se zaista radi o organskom proizvodu koji će kod potrošača stvoriti povjerenje i zaštititi ih od zloupotreba.

Bez obzira jeste li izabrali potpuno organske proizvode ili ste se odlučili miješati konvencionalnu i organsku hranu, imajte na umu ove savjete:

1.Odaberite raznovrsnu hranu iz različitih izvora. Tako ćete dobiti bolju mješavinu hranjivih sastojaka i smanjiti vjerovatnoću izlaganja pojedinom pesticidu.

2.Voće i povrće kupujte u sezoni kada je to moguće. Da biste dobili svježe proizvode, pitajte svog proizvođača hrane koju sezonsku hranu ima ili kupite hranu na tržištu lokalnih poljoprivrednika.

3.Pažljivo pročitajte oznake hrane. To što proizvod kaže da je organski ili sadrži organske sastojke, ne znači nužno i zdraviju alternativu. Neki organski proizvodi i dalje mogu sadržavati puno šećera, soli, masti ili kalorija.

4. Svježe voće i povrće operite i očistite pod tekućom vodom. Pranje pomaže uklanjanju prljavština, bakterija i tragova hemikalija s površine voća i povrća, ali ne mogu se svi ostaci pesticida ukloniti pranjem. Odbacivanje vanjskih listova lisnatog povrća može smanjiti nečistoće. Ljuštenje voća i povrća može ukloniti onečišćenja, ali također može smanjiti hranjive tvari.

Piše: Emina Hodžić dipl. ing agronomije