Frizerka savjetuje šta napraviti s obojenom kosom kad frizerski saloni ne rade

Frizerski saloni zbog novonastale situacije sa korona virusom, zatvorili su svoja vrata. Ako imaš obojenu kosu, znamo da ti nije lako (osim ako si frizera baš posjetila prošle sedmice). Ili ako kosu bojiš u kućnoj radinosti – hoće li sada sa polica u trgovinama nestati boje za kosu? U svakom slučaju, među nama koji se moramo bojiti svakih 4, 5 sedmica i redovito se šišati zavladalo je nešto slično panici. Iz tog razloga portal Miss7.hr kontaktirao je vlasnicu hair studija Ponytail, Branku Trohar, te su je upitali kako sebi možemo pomoći, koje boje i frizure će najduže izgledati dobro, ko će najlošije proći bez posjeta frizeru, smijemo li kosu obojiti sami i kako odrezati šiške bez pomoći profesionalca… Za početak, kao najgori scenarij čini nam se kontrastni ili sijedi izrast kod obojene kose.

Pramenovi će izdržati najduže

“Svi znamo da bojana kosa zahtjeva kontinuitet u održavanju. Ovisno o boji kose, moguće je proći sa nešto većim razmakom između dva bojenja bojenju ili nešto kraćim. Tako su primjerice plavuše kako bi izbjegle efekt žutila primorane bojiti kosu svake 4 sedmice kada je izrast maksimalnih 1 centimetar i dok se nalazi u takozvanoj “toploj zoni”. Toplom zonom zovemo prvi centimetar od vlasišta na koji djeluje prirodna tjelesna toplina što nam uvelike koristi u bojenju kose u plavo. Također, tjelesna temperatura utječe i na kvalitetnije bojenje sijede kose” govori Branka Trohar. “U ovom će slučaju, kad se ne može redovito ići frizeru najbolje proći žene koje su obojile kosu tehnikom pramenova. Ovdje si možemo priuštiti najveći razmak između dva bojenja, minimalno tri mjeseca.”

Postoje boje kod kojih će se ovo “neodržavanje” manje vidjeti. “Najpogodnije boje za što rjeđi odlazak frizeru su definitivno preljevi. Zbog svoje nemogućnosti velikog posvjetljivanja, na kosi stvaraju mekane tonove bez osjećaja da je obojena i bez jasnih i vidljivih linija izrasta. Nakon stavljanja preljeva kosa u fazi izrastanja ostavlja liniju izrasta neprimjetnom i mekanom” kaže ona, a iako već slutimo kakav će odgovor biti, upitali smo može li se žena sama obojiti kod kuće i u kojem će slučaju rezultat biti bolji, a u kojem lošiji?

Bojenje kod kuće

“Nikad ne preporučujemo bojenje kose kod kuće. To će reći svaki profesionalac, zbog svih situacija koje mogu poći po zlu. Takvo bojenje nikada neće biti dovoljno stručno obavljeno, već i zbog kemijske formule boja koje su u širokoj prodaji i koja ne može na isti način biti primjerena i za izrast i za vrhove. Međutim, većina žene tu ne pravi razliku i boji cijelu kosu istom formulacijom. Efekt koji se kasnije javlja, nakon učestalih bojenja je suha i porozna kosa.”

Ne sumnjamo da se mnoge žene ipak drže svoje kupaonice i same boje kosu. Sada, možda im se, u očaju zbog velikog izrasta možda priklone i one koje to inače ne rade. Ukoliko baš nešto gadno zezneš, spašavat će te na kraju, opet u salonu. Jednog dana. A to košta. “Popravci su uvijek najskuplji i najkompleksniji. Ukoliko je moguće nešto izbjeći, predlažem da se je bolje ne dovesti se u takvu situaciju” savjetuje frizerka.

Suosjećamo sa svima kratke kose

Također, ako će saloni biti zatvoreni na duži period, najlakše će bez šišanja proći žene i djevojke s dugom kosom. Kratka kosa uvijek zahtijeva redovito šišanje, a isto tako i frizure koje su u procesu puštanja iz kratke u dužu varijantu. Njih je potrebno kontinuirano oblikovati i držati pod kontrolom neželjeni volumen koji nastaje kao posljedica puštanja kose. Branku su upitali i smijemo li išta same ošišati, na primjer šiške koje nam već prekrivaju oči i kako da rezultat pri tom ne bude katastrofalan?

“Puno videa o debaklima sa šiškama kruži Internetom. Predlažem da ih prvo pogledate i naučite nešto na njihovim greškama. A ako baš ne možete odoljeti zovu makaza, onda je zlata vrijedan savjet da šiške budu suhe, počešljanje preko lica i bez tenzije, odnosno da ih se lagano reže bez držanja među prstima.”

Kosa na godišnjem odmoru

Za kraj, što bi općenito savjetovala ženama, kako prebroditi razdoblje dok su frizerski saloni zatvoreni? “Iskoristite ovaj period za detoksikaciju tijela. Probajte odmoriti i kosu od učestalih tretmana, pošaljite je na godišnji odmor. Kako organizmu, tako i kosi dobro dođe predah. Uskoro će i ova situacija, nadajmo se, završiti pa ćemo se vratiti u normalu, pa tako i beauty ritualima i kontinuitetima. Ako već ne možete čekati, nazovite svog frizera i neka vam on ili ona preporuči što da kupite i kako da se obojate.”

Preneseno sa: miss7.24sata.hr