Putopis Marijane Zulić: Kako doživjeti Arubu

Udaljeni biser Kariba s najljepšim zalascima sunca. Za Europljane još uvijek skriveni dragulj dalekih putovanja ovaj otok dio je ABC otoka – Aruba, Bonaire i Curacao nekada je bio Nizozemska kolonija. Ovo čarobno mjesto gdje zore okupaju obale rozom maglicom obiluje snježno bijelim plažama i neobičnom životinjskim i biljnim svijetom. Ovdje se možete družiti s Flamingo pticama i odmarati ispod Divi Divi stabla.

Čitateljica portala DnevniBUZZ.ba i članica popularne Facebook grupe, “Mi, mahaluše”, Marijana Zulić, posjetila je rajski vrt Kariba, te njene utiske i doživljaje sa ovog čarobnog mjesta prenosimo u cijelosti.

“Da, sretni otok, to je logo Arube, čak im to piše na registracijskim tablicama.

Divlja, vrela i prekrasna, tako je najkraće mogu opisati…

Zašto smo se ove godine odlučili za Arubu? Zato jer smo prošle bili na krstarenju i obišli četiri karipska otoka, svidjeli su nam se Karibi, i nakon više posjeta Aziji i Africi, odlučili se opet okrenuti Zapadu.

Aruba je mali otok smješten na jugu Kariba, dio je ABC otoka, uz Curacao i Boniare koji su autonomne države unutar Holandije.

Venezuela je udaljena 25 km, otok je sunčan cijele godine i pošteđen uragana i nepogoda.

Kvadratura je oko 270 km, zapadna strana je sa prekrasnim plažama za kupanje, dok je istočna stjenovita sa nemirnim karipskim morem, pogodna za surfere.

Najpoznatija plaža je Eagle Beach, (plaža orlova), uvijek je na spisku deset najljepših plaža svijeta.

Mi smo bili smješteni u blizini nje, u privatnoj kući.

Ljepotu te plaže i oceana je teško opisati čak i sa slikama. Tamno tirkizna boja uz plavo nebo – raj za oči. Dovoljno vam je samo da sjedite i gledate u taj savršeni beskraj.

Na Arubi živi dosta nacija, mnogi penzioneri dolaze tu živjeti, osnova im je naravno, turizam. Arubski jezik se zove papiamonto, u školama se obavezno uči holandski i engleski. Većina ih govori i španski zbog blizine Južne Amerike. Visok im je standard, kuće su lijepo uređene i voze dobra auta. Većina turista je iz USA. Jako ljubazni i susretljivi, kulturni u saobraćaju i komunikaciji.

Aruba je suha i divlja, nema bujnu vegetaciju i zbog toga gotovo svu hranu uvoze.

Samim tim su cijene evropske, a za voće i povrće još veće.

Još 1939. godine su počeli prerađivati vodu iz oceana, tako da je voda iz česme za piće.

Hrana na Arubi je miks više nacionalnih kuhinja, naravno, riba je vodeća, palačinke punjene svim i svačim, a da se primjetiti da je izbor dosta naklonjen Amerikancima.

20% otoka čini Arirok, Nacionalni Park sa raznovrsnom florom i faunom.

Tamo se istražuje sa specijalnim džipovima, ima i tura pješice, ali je zbog jakog sunca i pustinje vrlo naporna.

Možda i najveća atrakcija je Flamingos otok koji je u privatnom vlasništvu i dnevno određen broj turista može doći, cijena po osobi je 100 eura.

Glavni grad je Oranjestad, prekrasan gradić sa kućama u boji, većinom narančastom, koja je boja Holandije. Grad je luka za kruzere, nudi free trolley za vožnju gradom, velika je ponuda restorana, kafića, suvenirnica, kao i draguljarnica i brendiranih radnji.

Duž grada je pomalo divlja plaža sa hladovinom koju pravi drvo Divi Divi, raste samo na Arubi.

Obišli smo skoro cijelu zapadnu obalu, tu su još Baby Beach, Palm Beach, Arashi Beach. Svuda je bilo prekrasno, ali nijedna mi nije u ravnini sa Eagle Beach.

Iz Evrope se najčešćce dolazi iz Amsterdama, direktan let. KLM drži primat, ja sam karte kupila 7 mjeseci prije na akciji. Inače, mi svuda putujemo u vlastitom aranžmanu, bez ikakve agencije. Smještaj u hotelima je dosta skup, ali, tu je opcija privatnog smještaja.

Mi smo imali cijelu prizemnu kućicu za sebe po smiješnoj cijeni ako poredimo sa Jadranom. Dvije spavaće sobe, dvije terase, dnevni boravak, kuhinja i kupatilo.

Javni prevoz im je savršen, svakih 20 minuta ima bus do ponoći.

Sa taksistima nema cjenkanja jer su im određene cijene za svaku vožnju.

Na svakom koraku su marketi, posebno bih spomenula Food Market sa bezbroj artikala, tu smo većinom kupovali hranu.

Jeli smo u manjim objektima na plažama, gdje za desetak dolara po osobi jedete obilno i kvalitetno. Većina kafića imaju popodnevne termine za happy hour gdje je sav alkohol u pola cijene.

Stranci na Arubi ne mogu kupiti nekretninu, već iznajmiti na 60 godina, ali se vodi na njima i mogu je opet prodati. Jako je sigurno, kriminala skoro da nema.

Vidjela sam mnoga prekrasna mjesta, na svako bih se voljela vratiti, ali Aruba ima nešto što me privlači da bih se čak i preselila. Ne samo zbog ljepote, već i zbog savršeno uređenog sistema.

Nadam se da ćemo se sresti ponovo!”

DnevniBUZZ.ba