Iako je u početku služio isključivo kao zaštita od sunca i kiše, s vremenom je postao statusni simbol. Do šezdesetih godina prošlog vijeka bio je obavezan stilski detalj i kod muškaraca i kod žena, a nakon što je nakratko nestao, na modnu kartu ponovo su ga vratili slavni klobučari Philip Treacy i Stephen Jones.
Od tada se svjetski dizajneri, poput Diora, Lanvina, Dolce&Gabbane i Givenchyja ne prestaju poigravati iz sezone u sezonu s tim bezvremenskim klasikom. A za jesen i zimu dizajneri su predstavili uistinu šarolike modele – tako na primjer francuski dizajner Alexis Mabille šik ženu vidi s fedorom, i to onom širokog oboda, dok belgijski dvojac An Vandevorst i Filip Arickx (AF Vandevorst) ipak predlažu nešto ležerniju varijantu – model sličan šilterici izrađen od filca.
Osim legendarne Kate Moss, kojoj su fedore dio modnog inventara, ne mogu im odoljeti ni prelijepa Lena Perminova, blogerica Chiara Ferragni, Rita Ora, a u slučaju vojvotkinje od Cambridgea šeširi su dio kraljevskog dress codea. Prvi korak u pronalaženju idealnog modela je odabir prave veličine.
Nakon toga dobro pogledajte svoje lice i tjelesnu građu. Imate li srcoliko lice s uskom bradom i širokim čelom, pristaju vam šeširi uskog oboda. Isti modeli najbolje izgledaju na dijamantnom licu. Žene duguljastog lica trebale bi izbjegavati visoke krune i male obode jer će ga još više izdužiti. Široki, asimetrični obod s visokim klobukom ublažit će istaknutiju donju čeljust trokutastog lica. A najviše modela pristaje ovalnom licu.