Rujevina – biljka koja zaista liječi!

Jeste li ikada čuli za biljku rujevina? Jeste li čuli da je neko riješio probleme sa bubrezima uz pomoć ove biljke? Da li znate koja su njena ljekovita svojsta… Sve su ovo pitanja na koja ćete dobiti odgovor u nastavku teksta.

Šta je rujevina?

Ukoliko na Google pretrazi upišete ovaj pojam rujevina izaći će vam dosta tekstova, koji govore o ovoj biljci. Kada govorimo o pretragama, onda odmah da napomenemo, da je u posljednjih godinu-dvije sve veća upotreba ovog pojma na Google pretraživaču.

Rujevina je ljekovito listopadno ukrasno drvo koje može narasti do nekoliko metara u visinu. Podsjeća na malo veći žbun. Njegov korijen je dubine i preko jedan metar. Postoji i ukrasni crveni ruj sa bordo ili tamno crvenim listovima. Plod je crvena suva koštica koja sazrijeva u julu i avgustu.

Kako izgleda drvo rujevine?

Izgled drveta rujevine

Ljekovita svojsta rujevine

  • čišćenje organizma
  • zaštita od štetnih bakterija i infekcija
  • protiv parandentoze
  • hemoroida
  • prostate
  • čira na želucu
  • bolesti mjehura
  • bubrega
  • bakterija u urinarnom traktu

Rujevina za bubrege

Kada govorimo o našoj zemlji, drvo rujevine se najviše upotrebljava za bubrege, kamen u bubregu, kao i za mokraćne kanale i prostatu. Ono što je zanimljivo, da istu konzumiraju kako bolesne, tako i zdrave osobe, radi preventive.

Osim što je dobra u liječenju bubrežnih bolesti, infekcija, kamenca, i slično, Rujevina je dobra i za mršavljenje.

Čaj rujevine je izuzetno bogat taninom 20-25 % zato se koristi kod krvarenja, hemeroida, dijareje, kolitisa, paradontoze, zubobolje, angine. Zbog tanina je pogodan kao čaj protiv proliva. Upotrebljava se kod dizenterike, gubitka kose, znojenja nogu. Dobar je za vaginalno ispiranje i grgljanje. Liječi i kiselinu u stomaku.

U narodu je manje poznata činjenica da su mnogi izliječili rak u odmakloj fazi te bolesti, tumore prostate (adenokarcinomi, latentni karcinom). Rujevina je daleko najbolji lijek za prostatu, bolesti mjehura, bubrega i bakterija u urinarnom traktu, E. Koli, kleksiella, proteus.

Rujevina kao antibiotik

Rujevina ima svoja ljekova dejstva kod afte (ranica u sluznici usta). Preporučuje se ispiranje usta tinkturom rujevine.

Također, česta je upotreba iste kod herpesa, koji se premazuju nerazrijeđenom tinkturom rujevine. Rane, i manje opekline možemo također da mažemo ovom ljekovitom biljkom.

Česta je uporeba i kod upale sluznice, kao i upale zubnog mesa.

Kako se priprema čaj od rujevine?

Iako se može pripremati i od suhih listova, češće se upotrebljava drvo rujevine.

Prije pripreme je potrebno oguliti koru i usitniti drvo kako bi se što lakše skuhalo. Potrebno je da dvije velike kašike usitnjene kore Rujevine staviti u litar hladne vode. Kuhati 5-8 min. a zatim procijediti.

Nezaslađeni čaj se pije tri puta dnevno u količini od 1,5 dl ili jednu šolju.

Kupka

Za kupku ili obloge se pravi nešto jači čaj. 50 g listova drveta i 2 l ključale vode. Kuhati 20 minuta, procijediti. Pustiti da odstoji još jedan sat – i sipati u kadu.

DnevniBuzz.ba