Arheolozi na području Zenice pronašli brojne predmete stare oko 3.000 godina

Arheolozi iz Bosne i Hercegovine i Austrije, predvođeni doktorom Marijom Gavranovićem, zamjenikom direktora Instituta za orijentalnu i evropsku arheologiju austrijske Akademije nauka, već sedmicama na području zeničkih naselja Kopilo i Gradišće vrše arheološka iskopavanja, a nalazi pokazuju dokaze naseljenosti ovog prostora prije 3.000 godina.

Arheološka istraživanja na području Kopila i Gradišča kod Zenice traju već nekoliko sedmica, a za to vrijeme pronađen je veliki broj predmeta od keramike, kostiju životinja te drugih predmeta koji dokazuju da su ovo mjesto naseljavali ljudi hiljadama godina. Ovo su i prva arheološka istraživanja na području Zenice u posljednjih oko 40 godina.

Gavranović je u razgovoru za Anadolu Agency (AA) rekao kako se radi o projektu Instituta za orijentalnu i evropsku arheologiju austrijske Akademije nauka koji za cilj ima ispitivanje naselja iz željeznog i brončanog doba.

“Radi se o međunarodnom projektu Instituta, Muzeja grada Zenice te studenata Filozofskog fakulteta u Sarajevu. To je austrijsko-bosanska kooperacija. Ova istraživanja se vrše u okviru malo većeg projekta austrijske Akademije nauka koji se zove ‘Vizualizacija nepoznatog Balkana’ i to je trogodišnji projekat u kojem je uključeno pet studija iz BiH i Srbije”, kazao je Gavranović.

Dodao je da su se odlučili za istraživanja u zeničkom bazenu upravo zbog potencijala koje je kao arheolog prepoznao na tom području.

“Radi se o ispitivanju brončano i željeznodobnih naselja u jednom specifičnom krajoliku Srednje Bosne, imamo dolinu rijeke Bosne i okolna brda i naselja. Drugi projekti se vrše u okviru ovog velikog projekta u Semberiji, imamo projekat koji smo radili u novembru prošle godine, te tri ostale studije u Srbiji. Cilj je da se u jednom diakronom pregledu što više upoznaju ljudske, prethistorijske zajednice na Balkanu, od prvih stočarsko-zemljoradničkih populacija do početka Željeznog doba”, rekao je Gavranović.