(Intervju) Topovčić: Mladi nemaju povjerenje u trenutne političke lidere

Član Youth Vision grupe govori o aktivnostima grupe, Okruglom stolu u Tesliću, koji se održao prošle sedmice sa ciljem diskusije o dokumentu “Vizija mladih o budućnosti BiH” na čijem kreiranju trenutno radi 28 mladih iz svih dijelova BiH, koji čine grupu Youth Vision koja djeluje u sklopu USAID Projekt: “Animiranje mladih za pomirenje – Budi inspiracija”

Putem ovog projekta, USAID radi na izgradnji saradnje mladih u Bosni i Hercegovini i osnažuje mlade građane i političke lidere da preduzmu odlučne akcije protiv prijetnji pomirenju.

Nermin Topovčić smatra da Youth Vision grupa, može, prije svega, pokazati da je moguće okupiti mlade osobe sa područja cijele Bosne i Hercegovine. Ona okuplja studente iz raznoraznih oblasti, što može pospješiti sagledavanje problema iz više uglova, ali i pripadnike raznih političkih partija, koji zajedno rade na rješavanju aktuelnih problema sa kojima se Bosna i Hercegovina suočava. On također smatra da ova grupa može da ukaže na aktuelne probleme i ponudi konkretne načine za njihovo rješenje i upravo ta rješenja nude u oblastima obrazovanja, ekonomije, socijalne politike i sigurnosti. Njihovo usvajanje bi znatno poboljšalo trenutnu situaciju koja vlada. Youth Vision grupa želi otvoriti jednu javnu diskusiju o problemima sa kojima se danas susrećemo, kao i pokazati da ima mladih ljudi koji žele da ostanu u BiH i koji su spremni da rade na promjenama koje će biti od koristi za sve nas.

Na naše pitanje zašto danas mlade politika ne interesuje, a zašto bi ih trebala interesovati, Nermin kaže: ,,Kao jedna od kazni za neučestvovanje u politici je i ta da vam bude vladano od strane nedostojnih”, reče Platon. Ako uzmemo u obzir sve manji angažman mladih osoba u politici, a uz izuzetke, vladanje nepodobnih, nepismenih i lidera zadojenih nacionalizmom koji zagovaraju mržnju umjesto tolerancije, možemo reći da je Platonova misao i danas važeća. Međutim, nekoliko je rezloga za to što je sve manje mladih osoba koje učestvuju u političkim procesima. Mladi nemaju povjerenje u trenutne političke lidere, a razlog za to je što implementacija obećanog se ne dešava, što stvara nepovjerenje u sam politički sistem te isti pronalaze rješenje u odlasku u uređenije države te nam se dešava to da iz dana u dan imamo sve manje i manje stanovništva. Možemo uočiti i da, mladi iako se učlane u određenu političku partiju i žele da teže napretku i promjenama, nailaze na nepovjerenje od starijih i iskusnijih kolega koji ih smatraju nekompetentnim. Iako postoje izuzeci, većina ipak ne daje dovoljno prostora mladim kadrovima i ne pruža im se šansa za učestvovanjem u političkim tokovima. Mlade osobe su sposobne, ali nemaju prilike da upravo tu sposobnost i pokažu, kako u političkim strankama, tako i u svim sferama života. Mladima treba dati više prostora da pokažu svoj potencijal, znanje i vještine. Mladi su danas mnogo obrazovaniji, sa drugačijom retorikom, spremni na kompromis u cilju rješenja aktuelnih problema te nisu zadojeni nacionalističkom retorikom. Smatram da ako se pruži šansa tim ljudima da pokažu šta znaju, možemo težiti jednoj modernoj državi koja uočava probleme i radi na njihovom saniranju. Mladi treba da učestvuju u političkim procesima iz razloga što u mladosti leži energija, ideja, modernizacija i prosperitet. Ne možemo da se vodimo time da će neko uraditi i izmijeniti stvari za nas, a da se ne potrudimo da svojim postupcima i stavovima utičemo na to. Pogrešno je mišljenje da jedinka ništa za društvo ne može uraditi i stvari mijenjati na bolje. Za svako društvo je bitan pojedinac, jer od njega sve počinje.”

Jedno od najaktuelnijih pitanja danas u Bosni i Hercegovini je odlazak mladih i da li se uopšte odlazak mladih može zaustaviti.  Naš sagovornik smatra da je na političkom opismenjavanju neophodno raditi. Trenutno najbolji način za to jeste kroz neformalno obrazovanje. Široka je mogućnost za mlade ljude da se politički opismene kroz razne radionice, edukacije, akademije i seminare. Pored toga što se mogu obrazovati, ovim vidom edukacije će i da se umreže sa ljudima na prostoru cijele države, čuju drugačije stavove i mišljenja. Neophodno je da se više priča o političkom opismenjavanju, jer sudjelovanje mladih u političkim procesima bi trebalo da bude mnogo šire od izlaska na izbore i stavljanje “kvačice” na listić. Upravo svojim aktivizmom u političkom životu stvaramo bolju budućnost za sve mlade ljude, ujedno i temelj za njihovo ostajanje u BiH. A kada govorimo o informisanosti mladih o poličkim tokovima, tu mediji igraju ključnu ulogu.

(Izvor: Monokl.online)