Španjolska škola uvela domaćinstvo za dječake!

„Za naše učenike je korisno da nauče kako obavljati ovakve zadatke, da bi se pripremili za budući obiteljski život. Time što će od samog početka biti uključeni u kućne poslove, shvatit će da je održavanje reda u kući zajednički zadatak. Spremanje kuće, pranje posuđa i peglanje nije samo ženski posao.“

Peglanje, šivanje, kuhanje – većina ljudi uči ove vještine kod kuće, a ne u školi. A moguće je i drugačije – recimo kad škola uvrsti domaćinstvo u popis dodatnih predmeta, kako bi pokazala svojim učenicima – posebno dječacima – značaj rodne ravnopravnosti i pobijedila vladajuće stereotipe vezane za obavljanje kućnih poslova, prenosi uspesnazena.com.

Španjolska škola Montecastelo upravo tome uči svoje učenike. Njihov moto je: ravnopravnost se vidi na djelu.

Zainteresirali smo se za ovu inicijativu i odlučili o tome obavijestiti što više ljudi, kako bi druge obrazovne institucije i djeca mogli nešto naučiti iz ovog iskustva.

Kućni poslovi nisu vezani za spol

Godine 2018. škola u gradu Vigo objavila je da će u popis školskih predmeta uključiti domaćinstvo.

Na tim satovima, dječaci će učiti peglati, šivati, kuhati i obavljati druge kućne poslove, kao što su popravak vodovoda i struje, majstoriranje oko zidanja i stolarije.

Satove vode nastavnici volonteri, kao i očevi nekih učenika.

„Red u kući je zajednički zadatak“

Gabriel Bravo, koordinator škole, ovako je u intervjuu za novine objasnio uvođenje novog predmeta: „Za naše učenike je korisno da nauče kako obavljati ovakve zadatke, da bi se pripremili za budući obiteljski život.

Time što će od samog početka biti uključeni u kućne poslove, shvatit će da je održavanje reda u kući zajednički zadatak. Spremanje kuće, pranje posuđa i peglanje nije samo ženski posao.

To će im pomoći da postanu odgovorniji i da nauče kako se ponašati u vlastitoj obitelji.”

Postizanje rodne ravnopravnosti

Ova ideja je nastala kada je školska uprava tražila načine da promovira rodnu ravnopravnost među učenicima. Nakon diskusije, projekt je predstavljen roditeljima i samim učenicima.

Roditelji nisu imali ništa protiv novog predmeta, ali neki učenici su se osjećali neugodno kad su čuli za šivanje i peglanje.

Međutim, kad su počeli pohađati nastavu, sve sumnje su nestale. Učenici su uvidjeli da se sve uči postepeno i da su to vrlo jednostavne stvari, koje mogu raditi i muškarci i žene.

Životne lekcije koje se ne zaboravljaju

“Neki učenicu su prvi put u rukama držali peglu. Nastava je bila zabavna, ali poučna. Bili smo iznenađeni, a roditelji zadovoljni” – rekao je Bravo u svom intervjuu.

Kakvo je vaše mišljenje o ovoj inicijativi? Možda znate školu u kojoj postoje takvi satovi?

 

(trafika.ba/uspesnazena.com)