U ličkom mjestu Udbina su uništene i ukradene ploče s dvojezičnim natpisom.
Nakon Vukovara i Zagreba, ploče s ćiriličnim i latiničnim natpisima uništene su ili ukradene i u ličkom mjestu Udbina.
Nepoznati počinitelj, ili više njih, noćas je na zgradi Općine u Udbini razbio tri ploče s dvojezičnim, ćiriličnim i latiničnim natpisom, kazala je glasnogovornica Policijeske uprave ličko-senjske Maja Brozičević.
Još jedna je ploča, kako kažu u policiji, skinuta i otuđena sa zgrade Kulturno-informativnog centra “Nikola Tesla”.
Radi se o novom takvom incidentu nakon skidanja dvojezičnih ploča u Vukovaru, a potom i sa zgrade društva Prosvjeta u Zagrebu.
Kaznena prijava za policajca
U skidanju dvojezičnih ploča u Vukovaru sudjelovao je i 25-godišnji policijski djelatnik Igor Gilja. On je zajedno s još pet policijskih djelatnika Policijske uprave vukovarsko-srijemske suspendiran jer nije spriječio skidanje dvojezične ploče sa zgrade Centra za socijalnu skrb.
Gilja, za kojeg je predsjednik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Tomislav Josić rekao da je sin poginulog branitelja, se nakon izlaska iz Državnog odvjetništva u Vukovaru, gdje je dao iskaz, pojavio i na kasnijem prosvjedu protiv postavljanja dvojezičnih ploča.
Stotinjak prosvjednika tada je blokiralo i državnu cestu kod policijske postaje u Vukovaru u Ulici Stjepana Radića.
Dok su petorica policajaca kažnjeni samo suspenzijom, protiv Igora Gilje policija je podnijela i kaznenu prijavu, jer je, kako se moglo čuti od prosvjednika, osobno sudjelovao u skidanju ploče.
Posljednji popis stanovništva u Hrvatskoj, proveden prije dvije godine, pokazao je kako je pripadnika srpske manjine u Vukovaru više od trećine, točnije 34,87 posto, čime su ostvarene zakonske pretpostavke da ostvare pravo na ravnopravnu službenu uporabu svog jezika i pisma.
U Vukovaru još jedna ploča
Takav je razvoj događaja te postavljanje ploča s natpisima javnih ustanova i institucija na latičničnom i ćiriličnom pismu te na hrvatskom i srpskom jeziku, izazvao ogorčenje dijela braniteljske i stradalničke populacije početkom rujna te su, predvođeni Stožerom za obranu hrvatskog Vukovara, nasilno skinuli ploče.
Dvojezične ploče su od početka rujna bile postavljene na pet državnih institucija u Vukovaru, zbog čega su danima prosvjedovali nezadovoljni branitelji i građani Vukovara, a tada su u nekoliko navrata bile skinute ploče.
Iako se stanje nakon toga smirilo, u ponedjeljak je skupina nepoznatih osoba skinula ploče sa zgrada Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Državnog inspektorata i Centra za socijalnu skrb.
Još je jedna dvojezična ploča ostala na zgradi vukovarske policije, koju čuvaju policijski djelatnici, a o svemu se oglasio i hrvatski državni vrh, ali i predstavnici Srba u Hrvatskoj.
Hrvatska Vlada odbila je prijedlog zastupnika oporbe u Hrvatskom saboru o rješavanju problema postavljanja natpisa na dva jezika i pisma u Vukovaru, kojim bi se odluka da se na pločama postavljenim na institucijama koriste ćirilično pismo i srpski jezik odgodila do idućeg popisa stanovništva.
Događanja u Vukovaru komentirao je i hrvatski premijer Zoran Milanović, izrazivši spremnost da razgovara s predstavnicima Stožera za obranu hrvatskog Vukovara.
Trafika|Ba|Aljazeera