Prvi odlazak u teretanu nekima može predstavljati stres i nelagodu do te mjere da ga mogu odgađati u nedogled. Stoga nije na odmet prije prvog odlaska znati sljedećih pet stvari:
Šta obući?
Danas imamo na raspolaganju veliki izbor tehnološki unaprijeđene sportske odjeće, kao što su majice s efektom hlađenja i grijanja, boljim upijanjem znoja, kompresijske proizvode za bolju cirkulaciju i slično, koja vježbanje može učiniti itekako ugodnijim. Obuća za fitness treba biti ugodna, čvrsta, ali i lagana kako bi bila prikladna za različite aktivnosti.
Koje aktivnosti odabrati?
Nakon upisa u fitness centar na recepciji se može zatražiti trener koji će vas upoznati sa spravama i dati upute za vježbanje. Treneru treba objasniti osobne ciljeve, eventualne nedostatke, ozljede, zdravstvene probleme, prijašnja iskustva, količinu vremena na raspolaganju, životne i prehrambene navike, te željenu vrstu aktivnosti.
Kako vježbati na spravama?
Vježbanje se može početi kružnom metodom, odnosno izvođenjem šest do osam vježbi za cijelo tijelo na način da se ide sa sprave na spravu, s malo ili bez odmora, dok se ne prođe cijeli krug, a nakon toga slijedi odmor od jedne do dvije minute i krug se ponavlja. Počinje se jednim krugom, a s vremenom se njihov broj povećava. Na svakom treningu se savjetuje izvoditi vježbe na drugim spravama.
Kako početi trening?
Zagrijavanje je jednako važno kao i trening, a sastoji se od vježbi kojima se tijelo fiziološki priprema za aktivnosti. Njegovim izostankom tijelo se može izložiti ozljedama.
Kada i koliko vježbati?
Hormon stresa kortizol se prirodno otpušta od jutra, a kako se dan bliži kraju potrebno je smanjivati njegovu razinu, stoga je bolje trenirati tokom dana. Idealno je svakodnevno trenirati oko 30 minuta.
(Izvor: ELLE.hr)