Prema najnovijim podacima, u svijetu se trenutno nalazi najmanje 40,3 miliona modernih robova, od čega je više od 400.000 njih u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), javlja Anadolu Agency (AA).
Fondacija Walk Free objavila je izvještaj Indeksa globalnog ropstva, prema kojem je uvrđeno da je ropstvo modernog vremena sve proširenije u razvijenim zemljama.
Moderno ropstvo pojam je koji obuhvata trgovinu ljudima, prisilan rad, dužničko ropstvo, trgovinu seksualnim uslugama, prisilni brak i druge oblike eksploatacije nalik ropstvu.
Walk Free u izvještaju je navedeno kako je broj modernih robova u razvijenim zemljama mnogo veći nego što se misli, a pretpostavlja se da samo u SAD-u postoje 403.000 modernih robova. Prema ovim podacima, među svakih 800 osoba u SAD-u jedna je moderni rob.
Broj modernih robova u Velikoj Britanji je oko 136.000, a navodi se kako je u Australiji, Francuskoj, ali i brojnim drugim evropskim zemljama broj modernih robova sve veći.
U izvještaju je također, naglašeno kako razvijene zemlje uvoze proizvode vrijedne milijardama dolara, a za koje je sumnjivo u kakvim uvjetima su proizvedeni, čime se u značajnoj mjeri podržava moderno ropstvo.
U Sjevernoj Koreji je svaki deseti stanovnik žrtva prisilnog rada, procjenjuje se da ovoj zemlji postoji 2,6 miliona modernih robova. Sjevernu Koreju prate Eritreja, Burundi, Centralnoafrička Republike i Afganistan. U Indiji je u 2016. godini zabilježeno 18,4 miliona modenih robova, a ovaj broj je nakon toga pao na osam miliona.