Surova bilanca prijedorskoga genocida glasi: 3.183 mrtvih, 3.500 nestalih, s područja Prijedora i Sanske doline protjerano je 53.000 osoba, sa teritorije općine Prijedor eliminisano je 94 posto Bošnjaka i Hrvata. Kroz koncentracione logore prošlo je 31.000 žena, muškaraca i djece.
Prijedor će danas, zajedno sa većim dijelom ove zemlje te regijom (Grad Zagreb pozvao je građane da na svoje prozore danas postave bijele plahte, op.a.) obilježiti ‘Dan bijelih traka’.
U 14 h, na skupu u Prijedoru, iskazat će se solidarnost sa žrtvama masovnih zločina počinjenih u tom gradu, ali i širom BiH. Prisutni će pokazati svoje protivljenje segregaciji i ostalim formama diskriminacije, noseći bijelu traku oko ruke, a posebna pažnja skrenut će se na mlade žrtve protekloga rata.
„Ne želimo dozvoliti da se ratni zločini i stradanja civilnog stanovništva i dalje koriste kao hipoteke za održavanje etničkih tenzija i strahova, a kroz njih za opstanak nacionalističkih partija na političkoj sceni u BiH. Došlo je vrijeme da ujedinjeni stanemo iza jedne ideje, te da pošaljemo jasnu poruku bh. društvu i regionu, na koju se već predugo čeka“, poručeno je na FB stranici događaja.
Podsjećajući na probleme s lokalnim vlastima (Prijedor je u Republici Srpskoj, op.a.) koje žrtvama ne dopuštaju pravo na sjećanje, istaknuto je: „Nemoralna praksa lokalnih vlasti u navedenom gradu se, kroz ignorisanje zločina i zahtjeva za postavljanje spomenika žrtvama, nastavlja već 20 godina. Neka 2013. godina bude prekretnica!“
Naredbu o obilježavanju nesrba u Prijedoru, u maju 1992, izdao je opštinski krizni štab na čijem je čelu bio Milomir Stakić, osuđen od strane Haaškog tribunala na 40 godina zatvora. Pored njega, za prijedorske zločine osuđeni su i Zoran Žigić. Duško Tadić, Mlađo Radić, Darko Mrča, Duško Sikirica, Miroslav Kvočka, Dragoljub Prcać, Milojica Kos, Predrag Banović. Zatim, Drago Radaković, Draško Krndija, Željko Bulatović, Siniša Teodorović, Radoslav Knežević, Zoran Gajić, Ismet Žerić.
Stavite danas bijelu traku. Dajte glas protiv fašizma.