Na području Kantona Sarajevo evidentirano 153 djece u skitnji i prosjačenju

 

Na području Kantona Sarajevo broj djece koja se dovode u vezu s prosjačenjem u odnosu na protekle godine znatno je smanjen, ali i dalje ih ima. U protekloj godini na području tog kantona evidentirano je 153 djece u skitnji i prosjačenju.

Mobilni tim koji djeluje pri Javnoj ustanovi Kantonalni centar za socijalni rad na terenu poduzima mjere i radnje, u skladu sa svojim ovlaštenjima i nadležnostima, kako bi taj problem bio sveden na minimum.

Iz JU Kantonalni centar za socijalni rad kazali su Feni da članovi Mobilnog tima djecu stariju od pet godina, koje zateknu u skitnji i prosjačenju, upućuju na korištenje usluga Službe za prihvat i zaštitu djece u riziku. Tamo ih upozoravaju na posljedice prosjačenja, rizika boravka na ulici ili im pružaju podršku u ostvarivanju prava na socijalnu zaštitu, zdravstveno osiguranje, obrazovanje, upis u školu i slično.

Također, nastoje zbrinuti tu djecu tako što obavijeste nadležnu općinsku službu socijalne zaštite o tome da je život i zdravlje djeteta ugroženo i da je dijete potrebno hitno privremeno izmjestiti iz porodice i smjestiti u Službu za prihvat i zaštitu djece u riziku, a o čemu općinska služba donosi rješenje.

Rješenje o smještaju u Službu za prihvat i zaštitu djece u riziku donosi se uz saglasnost roditelja ili na temelju odluke službe socijalne zaštite o privremenom izuzimanju djeteta zbog ugroženosti njegovog života i zdravlja.

– Bebe i djeca do pet godina koju roditelji zloupotrebljavaju za prosjačenje mogu se privremeno, na temelju odluke stručnog tima nadležne općinske službe socijalne zaštitite, smjestiti u KJU “Dom za djecu bez roditeljskog staranja” – navode iz JU Kantonalni centar za socijalni rad.

Odluke o izuzimanju djeteta iz porodice, ističu, nadležne općinske službe socijalne zaštite donosile su samo u okolnostima u kojima je procijenjeno u svakodnevnom radu na terenu da roditelji ugrožavaju život i zdravlje djeteta.

Po izuzimanju djeteta iz porodice nadležne općinske službe socijalne zaštite nastavljaju raditi s porodicom kako bi utvrdile stvarne uzroke zbog kojih su djeca zatečena u skitnji i prosjačenju, pružaju potrebnu podršku porodici s ciljem eliminacije tih uzroka i jačanja kapacitete porodice.

Ukoliko su uzroci eliminirani, pojašnjavaju, i porodica dovoljno osnažena, te stvoreni uslovi za vraćanje djeteta u porodicu, nadležna služba donosi odluku o vraćanju djeteta roditeljima, a ukoliko ne, nadležna služba pokreće postupke pred nadležnim sudom za oduzimanje prava roditelju da živi s djetetetom ili oduzimanje roditeljskog staranja.

– U situacijama u kojima je u radu s djecom Mobilni tim dolazio do informacija koje ozbiljno upućuju na postojanje elemenata sumnje na organizirano prosjačenje ili trgovinu djecom o tome je bez odgađanja obavještavao Ministarstvo unutrašnjih poslova i Tužilaštvo – naveli su iz JU Kantonalni centar za socijalni rad za Fenu.