Velikim aplauzom sinoć je u Počitelju pozdravljena premijera dokumentarnog filma učesnika Međunarodnih susreta mladih stvaralaca “City of art – Počitelj” o pripremama učesnika za tradicionalne skokove sa Starog mosta u Mostaru.
Oko 20 studenata sa različitih akademija iz Sarajeva, Tuzle, Zagreba i Beograda su u okviru filmske radionice istraživali o ovoj temi te snimili i montirali kratki dokumentarni film o skokovima sa Starog mosta koji su prošle sedmice održani u Mostaru.
Voditelj “City of art” te profesor i dekan na Sarajevo Film Academy Nenad Dizdarević kazao je Feni da su film pravile dvije ekipe koje su prvi put zajedno sarađivale.
– Film govori o onome što se obično ne vidi, a to je priprema za skokove, a ne sami skokovi. Jedna priča prati pobjednika skokova tokom njegovih priprema, a druga spasioce koji paze da se skakačima nešto loše ne desi – naglasio je.
Također je dodao da studenti nisu trebali praviti reportažu, već dokumentarni film.
– Osnovna razlika između dokumentarnog filma i reportaže je u tome što u filmu glavnu riječ ima redatelj, a ne novinar kako je slučaj s reportažom – objasnio je Dizdarević.
Naglasio je da u filmu nema nijednog intervjua, već da kamera bilježi sve što se dešava tokom priprema te dodao da je ovo studensko ostvarenje vrlo interesantno.
– Ovo je prvi proizvod radionica “City of art”, a u okviru filmske radionice planiramo napraviti još jedan dokumentarni film o tome kakve zadatke su imali studenti te na koji način su ih odrađivali – kazao je Dizdarević.
Studenti nisu krili ponos i sreću zbog dobro urađenog zadatka, a najviše posla imali su studenti montaže koji su četiri dana vrijedno radili.
Jedan od njih je i student montaže na Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu Aleksandar Korićanac koji je ocijenio da su se studenti jako dobro snašli s obzirom da su imali kratak period za pripremu i realizaciju.
– Iako sam jako zadovoljan finalnim proizvodom, ali zbog velikog broja ljudi na samom događaju, dvije ekipe nisu imale dobru komunikaciju i mislim da smo mogli biti i bolji – objasnio je.
Ali, naglasio je Korićanac, vještom rukom snimatelja i sjajnim mentorstvom svih profesora, studenti su uspjeli napraviti odličan finalni proizvod.
– Jako mi se dopada “City of art”, jer sam ovdje proširio poznanstva i imamo uvid u sistem rada studenata i profesora sa akademija u regionu – istakao je.
Studentica produkcije na Akademiji dramskih umjetnosti u Tuzli Andrea Tešanović također je zadovoljna procesom pravljenja filma, jer su uspjeli realizirati zadatak skoro bez pripreme.
– Naučila sam da radim u timu s ljudima koje ne poznajem, kao ni njihove kvalitete. Ovo je jedno iskustvo koje me kroz praktični rad naučilo određenim stvarima koje ću iskoristiti u svom daljnjem radu – navela je.
Tešanović je istakla da se uspjela uvjeriti koliko je za ovaj posao bitna strast i sreća.
Studentica glume na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu Kim Končar je također izrazila zadovoljstvo procesom snimanja filma i finalnim proizvodom, jer su im mentori dozvolili da pokažu svoju kreativnost.
– Mentori su nam davali dobre smjernice, upute i podršku. Iskustvo koje sam stekla će mi mnogo koristiti – kazala je.
Iako je radila kao novinarka, ističe da je tokom snimanja filma naučila mnogo, jer je morala izaći iz novinarskog okvira i napraviti dokumentarni film, a ne reportažu.
Filmska radionica je jedna od četiri radionice koje se održavaju u okviru Susreta mladih stvaralaca “City of art“, a na kojima predaju, između ostalih, slikar Safet Zec, te profesori Nenad Dizdarević, Andrija Dimitrijević i Ljiljana Petrović te novinar Rinko Golubović.
Susrete organizira produkcija “Sve je moguće” u saradnji s Općinom Čapljina, a podržalo ih je i Ministarstvo kulture i sporta Federacije BiH.
Trafika|Ba