Neuspjeli raniji pregovori
Posljednji sastanak lidera četiri najveće političke partije u Makedoniji, uz posredovanje predstavnika Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, završen je bez dogovora o višemjesečnoj političkoj krizi koja potresa tu zemlju.
Predsjednik stranke VMRO-DPMNE Gruevski, koji nema namjeru povući se sa funkcije premijera, što je uslov SDSM-a, ranije je okrivio čelnika te stranke Zaeva da minira dogovor i želi izbjeći prijevremene izbore.
VMRO-DPMNE je ponudio opoziciji superviziju rada ministarstava za finansije, unutrašnjih poslova, rada i poljoprivrede.
Opozicioni Socijaldemokratski savez Makedonije (SDSM) čvrsto ostaje pri zahtjevu za ostavkom premijera Gruevskog, jer u toj stranci vjeruju da prijevremene parlamentarne izbore, koji bi, prema sporazumu sa evropskim komesarom za proširenje Johanesom Hahnom, trebalo da budu održani krajem aprila 2016. godine, ne može organizovati vlada koju predvodi čovjek odgovoran za krizu.
Prijevremeni izbori
Njihov posljednji ustupak je bio da se premijer povuče šest mjeseci prije održavanja prijevremenih izbora.
SDSM od februara objavljuje snimke navodnih razgovora Vladinih funkcionera, koji ukazuju na korupciju u vlasti u toj zemlji.
Opozicija je optužila vlast za kršenje osnovnih ljudskih prava u Makedoniji i pokrenula krivične prijave.
Vladajući VMRO-DPMNE tvrdi da su snimci montirani te da je Zoran Zaev pod kontrolom stranih organizacija, prenosi Al Jazeera.
Trafika|Ba|AlJazeera